Emilia stanie przed Pałacem. Otwarcie już w przyszłym roku?

Wszystko wskazuje na to, że pawilon Emilia, który działał po raz ostatni podczas Nocy Muzeów zostanie uratowany. Jak pisze Michał Krasucki, Zastępca Stołecznego Konserwatora Zabytków podpisano list intencyjny, który zakłada „współpracę i koordynację działań między M.St. Warszawa, a spółką Emilia (właścicielem działki i pawilonu) w zakresie przenosin pawilonu”.

Fot. Michał Krasucki / Facebook

Fot. Michał Krasucki / Facebook / Montaż: Warszawa w Pigułce

Koncepcja zakłada przeniesienie Emilii na działkę w bliskim sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki, a nie, jak wcześniej mówiono, na Plac Defilad. Plan miejscowy zakłada budowę zimowego ogrodu z funkcjami muzealnymi, ale jak podkreśla Michał Krasucki, o docelowej funkcji zdecydują warszawiacy podczas konsultacji społecznych.

„Miasto i spółka będą partycypować finansowo w przedsięwzięciu w równym zakresie. Ustalono także, że rozbiórka będzie prowadza na podstawie ekspertyz i projektu wykonawczego zakładających demontaż i ponowny elementów pawilonu, a nie jego wyburzenie. To gwarantuje, że nie sprawdzi się czarny scenariusz wyburzenia. Sam proces demontażu, konserwacji, a potem montażu-budowy będzie transparentny. Szczegółowe porozumienie między miastem a spółką ma być podpisane w ciągu trzech tygodni. Już w poniedziałek pracę zaczynają nasi eksperci, którzy mają wykonać dokładną ekspertyzę konstrukcyjną i analizę technologii przeniesienia poszczególnych elementów. Następnie przygotujemy miejsce na pracownię konserwacji. Za kilka miesięcy zostanie przygotowany projekt budowlany dla pawilonu w docelowej lokalizacji.”

Jak dodaje konserwator, należy trzymać kciuki, by otwarcie nastąpiło już w przyszłym roku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c