Fenomenalny film o dawnych mieszkańcach Bródna. Przenosi nas do czasów pierwszych warszawiaków! [WIDEO]

Bródno Stare. Najstarszy gród Warszawy – to krótkometrażowa animacja na temat plemiennej społeczności zamieszkującej obszar dzisiejszej metropolii w czasach, w których nie było tu jeszcze miasta, a Piastowie tworzyli dopiero zręby państwa polskiego.

W Lesie Bródnowskim, na terenie warszawskiej dzielnicy Targówek, do dziś widoczne są relikty wczesnośredniowiecznego zabytku. Istniał tu najstarszy gród i najstarsza znana średniowieczna osada na terenie dzisiejszego miasta. Założenie tego ośrodka wiąże się z początkiem nieprzerwanej ciągłości osadniczej na obszarze współczesnej Warszawy.

Osada nad niewielką rzeką Brodnią, od której nazwę wzięła Puszcza Bródnowska, powstała w końcu IX lub początkach X wieku i funkcjonowała do wieku XI. Gród, który wybudowano tu w drugiej połowie X lub początkach XI wieku miał charakter refugialny – nie posiadał trwałej zabudowy i nie był zamieszkały, służył natomiast mieszkańcom za schronienie w razie zagrożenia. Gród spłonął w pierwszej połowie XI wieku, osada jednak funkcjonowała dłużej, być może aż do końca XI wieku.

Choć podstawą lokalnej gospodarki było rolnictwo, w osadzie obecne były liczne rzemiosła. Wytapiano tu żelazo z miejscowej rudy, odlewano metale kolorowe, wytwarzano przedmioty z drewna, kości i poroża, produkowano ceramikę oraz tkano materiały. Wykopaliska dostarczyły wielu informacji m.in. o diecie i metodach przechowywania pożywienia. Mieszkańcy ośrodka utrzymywali też aktywne kontakty handlowe z odległymi społecznościami, w tym z Rusią.

Projekt został sfinansowany z budżetu m.st. Warszawy.

Więcej informacji na tronie: www.3D4history.com


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c