Flaga UE zasłoniła pomnik poległych o Olszynkę Grochowską. Grupa rekonstrukcyjna odmówiła współpracy. Tak wyglądały tegoroczne obchody

Pomnik poświęcony poległym w Bitwie o Olszynkę Grochowską został zasłonięty flagą Unii Europejskiej, odegrano też hymn organizacji. Widząc to, część rekonstruktorów odeszła i nie odegrała swoich ról. Tak wyglądały wczorajsze obchody zorganizowane przez Urząd Dzielnicy Praga Południe.

Fot. Radny Dariusz Lasocki

Po 89 roku uroczystości upamiętniające najkrwawszą bitwę Powstania Listopadowego pod Olszynka Grochowska organizowały wspólnie dzielnice Rembertów i Praga Południe z uwagi na to, ze pomnik, postawiony w 1935 roku znajduje się na zbiorowej mogile, która leży na granicy tych dwóch dzielnic.

Władze dzielnicy postanowiły zrezygnować z asysty ze względu na apel smoleński i zorganizowały swoje obchody. Mogiłę powstańców spowijała wielka flaga unii europejskiej. Nie ani flagi polskiej, ani też tradycyjnego sztandaru powstańców „za wolność nasza i waszą”. W związku z tym część rekonstruktorów odmówiła udziału, w tej, jak sami określili na swojej stronie, „politycznej hucpie”.

Obecny na uroczystości radny Pragi Południe Marek Borkowski (PiS) mówił: „Te lokalne uroczystości i odbywające się od paru lat rekonstrukcje bitwy przyciągały wielu mieszkańców (…) Niestety mogiłę powstańców zasłonięto flaga unii europejskiej, która do powstania listopadowego i powagi tego miejsca nie pasuje. Brakowało za to polskich flag i tradycyjnego sztandaru powstańców z krzyżem i hasłem za wolność wasza i naszą. Nie dziwi mnie wcale w związku z tym rekonstruktorzy odmówili udziału w pokazie bitwy i wydali oświadczenie, ze nie chcą uczestniczyć w politycznej hucpie. To smutne, że władze dzielnicy z platformy niszczą wieloletnia tradycje patriotycznych obchodów tej bitwy, organizując zamiast modlitwy, apelu poległych i przybliżenia rysu historycznego jakieś kuriozalne widowisko z flagami unii europejskiej i cytatami Bronisława Geremka?”.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.