Generał Zbigniew Ścibor – Rylski obchodził wyjątkowe urodziny. Skończył 100 lat!

Urodziny generała hucznie obchodzono w Muzeum Powstania Warszawskiego. W sali Pod Liberatorem życzenia jubilatowi złożyli m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta, Bronisław Komorowski, b.prezydent RP oraz koledzy ze Związku Powstańców Warszawskich i Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Fot. R. Motyl

Chciałam skierować do Pana wyrazy najgłębszego szacunku za służbę Ojczyźnie i służbę Warszawie. Zawsze pięknie Pan mówi: „najukochańsza moja Warszawa” . Czuję się zaszczycona, że mogę dziś w imieniu warszawiaków złożyć życzenia honorowemu obywatelowi naszego miasta i podziękować za dokonania tych lat, ale również za to co zrobił Pan dla stolicy – powiedział podczas przyjęcia urodzinowego prezydent stolicy.

Lotnik, żołnierz Armii Krajowej i powstania warszawskiego. Honorowy obywatel m.st. Warszawy. Urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach na Ukrainie, po zdobyciu Kijowa prze wojska polskie wraz z rodziną wrócił do Polski. Po maturze wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa, którą ukończył jako prymus w 1939 r. Otrzymał przydział do I Pułku Lotniczego Warszawa Okęcie, który w dniu 6 września 1939 r. został ewakuowany na południowy-wschód i dołączył do samodzielnej grupy operacyjnej „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga. Brał udział w walkach pod Mrozami, Łęczną, Adamowem, Kockiem.

Po kapitulacji grupy gen. Kleeberga, spowodowanej brakiem amunicji, wywieziony do Kielc, następnie do obozu w Stargardzie, a stamtąd na roboty w Horoście, Strossdorfie i Piritz, skąd udało mu się uciec 1 lipca 1940 r. Po przybyciu do Warszawy 1 września 1940 r., wstąpił do ZWZ-AK, gdzie otrzymał przydział do grupy przyjmowania zrzutów. 20 czerwca 1943 r. został wysłany do Kowla, gdzie dowódcą okręgu był płk Bobiński PS. „Luboń”. Po powołaniu 1 stycznia 1944 r. 27. Wołyńskiej Dywizji AK został dowódcą II kompanii 50 pułku pp. Batalionu „Sokoła”.

Przeszedł cały szlak bojowy dywizji. W lipcu 1944 r. został wezwany do Warszawy, 1 sierpnia 1944 r. otrzymał przydział do batalionu „Czata-49”, zgrupowania „Radosław”. Walczył na Woli, Muranowie, Stawkach i Starym Mieście. W całej kampanii był trzykrotnie ranny.

Aktywny członek Komitetu Budowy Pomnika Powstania Warszawskiego, organizował środowisko „Czaty-49”. W 1989 r. założył Związek Powstańców Warszawskich. Jest jego prezesem od 4 kadencji.

Członek Komitetu Budowy Pomnika Państwa Podziemnego AK. Członek Rady Kombatanckiej przy Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Rady Kombatanckiej przy Prezydencie RP. Bierze udział w pracy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Od 2006 r. jest członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. 7 maja 2005 roku został mianowany do stopnia generała brygady w stanie spoczynku.

Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą „Polonia Restituta”, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i wieloma innymi. Honorowy Obywatel Warszawy od czerwca 2008 roku.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]