Grała m.in. w „Plebanii”, „Na Wspólnej” i „Matki żony i kochanki”. Znana aktorka nie żyje

Aleksandra Koncewicz-Rulewska nie żyje. Słynna aktorka zmarła w Warszawie w wieku 90 lat.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Aleksandra Koncewicz urodziła się 12 listopada 1930 roku w Warszawie. Zadebiutowała w teatrze 3 marca 1951 roku. Zagrała w ponad 30 filmach i serialach takich, jak „Plebania”, „13 posterunek 2”, „Dom”, „Matki Żony i Kochanki”, „Awantura o Basię” czy „Hania” oraz w ponad 20 rolach dubbingowych.

Aleksandra Koncewicz odmówiła też roli w nominowanym do Oscara filmie „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego. „Gdy miałam do wyboru: zagrać w filmie, czy Klarysę w 'Fircyku w zalotach', a potem tytułową Ondynę w sztuce Jeana Giraudoux, nie było wątpliwości, że wybiorę teatr” – wspominała artystka w jednym z wywiadów.

W 1963 otrzymała nagrodę rozgłośni PRiTV w Poznaniu za wyróżniającą się rolę aktora Ziemi Wielkopolskiej – za Jenny w „Operze za trzy grosze” w T. Polskim w Poznaniu. W 1964 i 1967 otrzymała odznaczenie w plebiscycie „Expressu Poznańskiego” na najpopularniejszego aktora scen poznańskich. W 1968 otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c