Grupowe zwolnienia na Mazowszu. Niedługo 1500 osób straci pracę w tych sektorach
Z najnowszych danych dotyczących rynku pracy wynika, że Mazowsze stoi na czele listy województw z największą liczbą planowanych zwolnień grupowych. W najbliższym okresie ponad 1500 pracowników może stracić zatrudnienie w jedenastu przedsiębiorstwach w tym regionie.
Według informacji przekazanych przez Huberta Samula z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, w samym wrześniu zgłoszono zamiar zwolnienia 1526 osób w 11 zakładach na Mazowszu. Jak wynika z danych, zwolnienia dotyczą przede wszystkim branży: produkcji skór i wyrobów ze skór wyprawionych, handlu hurtowego i detalicznego pojazdami samochodowymi, naprawy pojazdów, handlu ogólnego, transportu lądowego i rurociągowego, działalności związanej z zatrudnieniem, opieki zdrowotnej oraz sektora gier losowych i zakładów wzajemnych.
Dla porównania, w Małopolsce w okresie od lipca do września bieżącego roku zgłoszono chęć zwolnienia 519 osób. Branże dotknięte tymi zmianami to głównie przetwórstwo przemysłowe, administracja, handel, działalność naukowa, naprawa pojazdów samochodowych oraz sektor informacji i komunikacji. Jak podkreśliła Barbara Walczak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, w omawianym okresie z pracy faktycznie zostało zwolnionych 137 osób, które zostały zgłoszone wcześniej.
Te dane niepokojące są nie tylko dla pracowników bezpośrednio dotkniętych decyzją o zwolnieniu, ale także dla całej gospodarki regionu. Zwolnienia grupowe mogą wpłynąć na wzrost bezrobocia, co z kolei przekłada się na niższe wpływy do budżetu i większe obciążenie dla systemu opieki społecznej.
Eksperci z branży pracy zalecają monitorowanie sytuacji oraz przygotowanie odpowiednich środków wsparcia dla osób, które stracą pracę. Ważne jest, aby w trudnych czasach dla gospodarki wspierać zarówno przedsiębiorstwa, jak i pracowników w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.