Ile euro zabrać na wakacyjny wyjazd? Ceny europejskiego urlopu 2023

Wakacje w kraju, w którym obowiązuje euro, często bywają dość drogie. Koszty da się natomiast ograniczyć, planując w odpowiedni sposób cały wyjazd. Mowa tu zarówno o właściwym przeliczeniu wszystkich wydatków, jak i zakupie euro po atrakcyjnym kursie. Wszystko to może sprawić, że Twoje europejskie wczasy wyniosą Cię znacznie mniej niż początkowo zakładałeś.

Fot. Freepik.con

Jakie koszty uwzględnić, planując urlop w kraju, w którym obowiązuje euro?

Wybierając się do kraju, w którym obowiązuje euro, warto przede wszystkim przyjrzeć się obowiązującym tam cenom. Weź pod uwagę takie kwestie, jak:

  • noclegi,
  • wizyty w restauracjach, barach itp.,
  • codzienne zakupy,
  • komunikację miejską,
  • bilety wstępu do atrakcji turystycznych,
  • opłaty za uczestnictwo w rozmaitych wydarzeniach,
  • kupno pamiątek i prezentów,
  • koszty dodatkowe (np. opłata za wypożyczenie pojazdu, paliwo itp.).

Korzystając ze strony https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/, zorientujesz się, jaki może być koszt wczasów w przeliczeniu na złotówki. Tam też masz szansę na wymianę waluty na najlepszych warunkach. Pamiętaj jednak, aby do tej kwoty dodać jeszcze cenę dojazdu (w PLN lub EUR). Wszystkie te kwestie po zsumowaniu przedstawią Ci pełną kwotę, którą zapłacisz za swoje wakacje.

Oczywiście powyższa lista zawiera tylko kwestie uniwersalne. Do niej dopisz aspekty charakterystyczne dla swojego wyjazdu. Część osób w czasie wakacji nieco euro przeznacza np. na kupno ubrań albo inne, bardziej oryginalne aktywności. Pod tym względem warto jeszcze przed wyjazdem rozpisać sobie plan całego urlopu. Pomoże Ci to uchwycić wszystkie potencjalne koszty i odpowiednio się do nich przygotować.

Ile euro przygotować na wakacje w europejskim kraju?

Dokładna kwota w euro, niezbędna do przeżycia niezapomnianych wakacji, jest trudna do oszacowania. Wpływa na to wiele czynników, m.in.:

  • liczba podróżnych – zwykle wyjazd większą grupą jest tańszy, np. ze względu na podział kosztów noclegu, paliwa, promocje dla grup itp.,
  • kraj – nie każdy europejski kraj ma takie same ceny. Nawet państwa, w których obowiązuje euro, zdecydowanie różnią się od siebie. Północ Europy jest zdecydowanie droższa od zachodniego wybrzeża, a na południu nie brak miejsc wyjątkowo dobrych na budżetowe wakacje,
  • termin wyjazdu – urlop tuż przed sezonem wakacyjnym lub zaraz po nim zwykle jest znacznie tańszy niż ten w lipcu czy sierpniu. W wielu miejscach ceny w okresie wysokim rosną, a dodatkowo najkorzystniejsze pod względem finansowym miejsca noclegowe są zajęte, co może Cię zmusić do zapłacenia wyższej ceny,
  • plan wycieczki – im więcej drogich i płatnych atrakcji zamierzasz odwiedzić, tym więcej euro musisz przygotować na swój wyjazd. To samo dotyczy np. noclegu czy jedzenia na mieście. Wybór droższych restauracji i wielogwiazdkowych hoteli skutkuje rachunkami opiewającymi na wyższe kwoty,
  • oczekiwania – każdy z nas ma swoją wizję idealnych wakacji. Część osób z ograniczonym budżetem woli przeznaczyć pieniądze na atrakcje, oszczędzając na noclegu. Nie brak też miłośników przepysznej kuchni, którzy największe kwoty zostawiają w restauracjach. Samodzielnie ustal więc hierarchię swoich oczekiwań i zgodnie z nimi zarządzaj swoim budżetem.

Pomocne w planowaniu wakacyjnego budżetu w euro jest oszacowanie, jaką kwotę dziennie możesz wydać. W większości krajów mowa jest tu o przedziale 50-100 EUR, w czym mieści się śniadanie, obiad, wizyta w muzeum lub innej atrakcji, wieczorny napój w barze oraz poruszanie się komunikacją miejską. Oczywiście kwota ta może być wyższa lub niższa i nie codziennie musisz się w niej mieścić. Pozwala Ci natomiast częściowo zaplanować wydatki i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Zaoszczędzone środki możesz natomiast później przeznaczyć na kupno pamiątek lub kolejny wyjazd.

Pamiętaj, że do powyższej kwoty dziennej doliczyć musisz też wydatki często opłacane jeszcze przed wyjazdem. Mowa tu o biletach lotniczych, noclegu, ubezpieczeniu, rezerwacji rozmaitych biletów i atrakcji itp. One też generują ostateczny koszt urlopu, choć często pokrywane są w złotówkach, a nie euro.

Oszczędzaj na kursie euro, wymieniając walutę przez internet

Gdy już obliczysz, ile euro musisz przygotować na wakacyjny wyjazd, czas zająć się zakupem obcej waluty. Pierwszym krokiem, przybliżającym Cię do zrealizowania opłacalnej transakcji, jest sprawdzenie aktualnego kursu na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/. Znajdziesz tam wszystkie najpopularniejsze waluty, więc to przydatne rozwiązanie nawet wtedy, gdy jedziesz do kraju, w którym nie ma euro.

Następnym ruchem jest przeanalizowanie kursu euro z ostatnich kilku miesięcy. Zobacz, jakie w tym czasie były najwyższe i najniższe ceny. Następnie oceń, jaka stawka byłaby opłacalna dla Ciebie. Porównaj to z kwotami z ubiegłorocznych wakacji i ustal cenę euro, którą jesteś w stanie zapłacić. Ustaw na nią alert w Walutomacie, a gdy taka oferta się pojawi, dokonaj korzystnej wymiany, wydając jak najmniej złotówek.

Artykuł powstał przy współpracy z Orion Media Group.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]