Ile kosztować może rozebranie Pałacu Kultury i co się z tym wiąże? Całkowity paraliż miasta

Pamiętacie te poranki i popołudnia, kiedy nie było mostu Łazienkowskiego? Wielu warszawiaków jechało do pracy w jedną stronę ponad dwie godziny. W przypadku rozbiórki Pałacu Kultury i Nauki czekałoby nas to samo. Nie mówiąc już o ogromnych kosztach.

Pałac Kultury podświetlony na różowo – 1 października 2016 /Fot. Warszawa w Pigułce

Dwa lata temu o kosztach rozbiórki wspominał już Ratusz. Obliczono wtedy, że koszt takiej operacji to 900 mln zł. Biorąc pod uwagę ile kosztował most Łazienkowski, można by za to postawić w Warszawie 8 mostów i zostałoby jeszcze 52 mln zł.

Przeciwnicy PKiN mówią, że konstrukcje można wysadzić, ale to także nie wchodzi w grę. Okazało się, że jest zbyt solidna, a większa ilość materiałów wybuchowych uszkodziłaby okoliczne budynki. Co ciekawe, rozbiórka Pałacu jest też nieopłacalna z dwóch innych względów. Po pierwsze działka pod nim jest warta mniej niż rozbiórka. Po drugie, w PKiN mieści się wiele firm, które musiałyby szukać nowej siedziby.

Po trzecie, a tego nikt już nie obliczy, trzeba by zamknąć na czas rozbiórki główne arterie Warszawy. Nikt nie potrafi dokładnie wyliczyć ile ton gruzu byłoby wywiezione ani też ile czasu by to zajęło, ale na ilość ciężarówek, które musiałyby się tym zajmować  szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy.

Temat rozbiórki Pałacu Kultury i Nauki powraca co kilka lat. Nikt jednak nie powiedział nigdy konkretnie: Tak, mamy zamiar to zrobić.

Copyright © 2016-2018 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.