Ile pieniędzy wolno trzymać w domu? Co na to przepisy? Jakie kary są przewidziane?
Ostatnio w pojawiają się różne doniesienia na temat ograniczenia płacenia gotówką. Fakt, że rząd chce ograniczyć płacenie gotówką sprawie, że Polacy pytają się ile tak naprawdę można trzymać jej w domu. Sprawdziliśmy.
W wielu krajach obowiązują limity przechowywania gotówki w domach. Chodzi o to, by nie dopuszczać do nierejestrowanego obrotu gotówką, a tym samym to możliwości popełnienia przestępstwa.
Jakie przepisy obowiązują w Polsce?
Ograniczenia nie obejmują krajów takich, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Australia i większość krajów Unii Europejskiej w tym Polski. Warto jednak dodać, że w przypadku Unii Europejskiej, jeśli przekraczasz granicę zewnętrzną z 10 000 euro lub więcej w gotówce (lub równowartości w innej walucie), musisz to zgłosić do służb celnych inaczej gotówka może być skonfiskowana.
Jakie mogą być konsekwencje przechowywania dużej ilości gotówki w domu?
Trzeba tez pamiętać, że przechowywanie znacznej ilości gotówki w domu naraża nas na nieprzewidziane konsekwencje. Po pierwsze gotówkę może ktoś ukraść lub może spłonąć w pożarze lub ulec zniszczeniu podczas innej klęski żywiołowej. Pieniądze w bankach są natomiast w Polsce ubezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. Euro. Jeżeli nie chcesz przechowywać pieniędzy na koncie, zaleca się skorzystanie z innych usług bankowych, takich jak skrytki depozytowe.