Inwazja pasożytów. Uwaga w parkach i skwerach

Wiosna i lato to okres wzmożonej aktywności kleszczy, a ich populacja w Polsce z roku na rok rośnie. Te małe pajęczaki mogą przenosić groźne choroby, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić i co robić w przypadku ugryzienia.

Fot. Shutterstock

Kleszcze najczęściej spotykane są w lasach, parkach i na łąkach, szczególnie w wysokiej trawie i zaroślach. Najwięcej kleszczy pojawia się od kwietnia do października, kiedy temperatury są wyższe. W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost ich populacji, co przypisuje się zmianom klimatycznym i zwiększeniu obszarów zalesionych.

Ugryzienie kleszcza może prowadzić do poważnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza, przenoszona przez bakterie z rodzaju Borrelia, może powodować zmiany skórne, bóle stawów, zaburzenia neurologiczne, a nawet problemy kardiologiczne. Kleszczowe zapalenie mózgu, wywoływane przez wirusa, atakuje ośrodkowy układ nerwowy i może prowadzić do trwałych uszkodzeń neurologicznych.

Aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez kleszcza, warto stosować repelenty, szczególnie zawierające DEET lub ikarydynę. Podczas pobytu w lesie czy parku zaleca się noszenie długich spodni i koszul z długim rękawem, a także nakrycia głowy. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, zwracając szczególną uwagę na zgięcia, pachy, pachwinę i skórę głowy.

W przypadku zauważenia wbitego kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. Najlepiej zrobić to specjalnym przyrządem – lassem lub pęsetą – chwytając kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągając go zdecydowanym ruchem. Nie wolno wykręcać kleszcza ani smarować go tłuszczem, alkoholem czy benzyną, gdyż może to spowodować wydzielenie większej ilości patogenów do naszego organizmu.

Po usunięciu kleszcza, miejsce ugryzienia trzeba zdezynfekować i obserwować przez kilka tygodni. Jeśli pojawi się rozszerzające się zaczerwienienie (rumień wędrujący), gorączka, bóle stawów czy objawy grypopodobne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie i leczenie chorób odkleszczowych znacznie zwiększa szanse na pełne wyzdrowienie.

Edukacja na temat profilaktyki i postępowania po ugryzieniu jest niezwykle ważna. Stosując odpowiednie środki ochrony i regularnie sprawdzając swoje ciało, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko przykrych konsekwencji związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki. W razie niepokojących objawów, nie wahajmy się skonsultować z lekarzem – nasze zdrowie jest najważniejsze.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl