Jak działa trzecia dawka? Są wyniki badań

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) zbadała skuteczność dawki przypominającej. Według władz medycznych nie ma na razie sensu podawania kolejnej ponieważ tzw. trzecia dawka działa i zapewnia wysoki poziom ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby.

Fot. Shutterstock

W Izraelu ruszyły szczepienia następnej, czwartej już dawki przeciwko Covid-19 u wybranych osób. W związku z tym UKHSA postanowiła zbadać skuteczność trzeciej.

UKHSA informuje, że u osób powyżej 65. roku życia po trzech miesiącach po podaniu dawki przypominającej ochrona przed ciężkim przebiegiem utrzymuje się na poziomie ok. 90 proc. U osób w pełni zaszczepionych dwoma dawkami ochrona ta wynosi 70 proc. po trzech miesiącach i 50 proc. po pół roku.

Dawka przypominająca gorzej chroni jednak przed łagodnym przebiegiem – w tym przypadku poziom ochrony spada do ok. 30 proc. Tyle jest więc szansy, że przejdziemy zakażenie bezobjawowo.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c