Jak wygląda życie i nauka w seminarium duchownym? [GALERIA]

Nie zastanawialiście się kiedyś, jak przebiega życie i nauka alumnów, którzy kiedyś będą pełnić posługę kapłańską? Dzięki pozwoleniu ks. prof. dr hab. Krzysztofa Warchałowskiego, rektora uczelni mieliśmy okazję odwiedzić Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Fot. Warszawa w Pigułce

Fot. Warszawa w Pigułce

Wizyta była dla nas niezwykłym doświadczeniem. Mieliśmy okazję nie tylko pozwiedzać, ale także i poznać życie codzienne alumnów, które daleko odbiega od wyobrażeń wielu ludzi. Do tej pory myśleliśmy bowiem, że poza murami seminarium alumni toczą normalny, studencki los. Spotykają się przy stole, rozmawiają czy chodzą na imprezy odmawiając sobie od czasu do czasu paru doczesnych przyjemności.

Okazało się jednak, że przygotowanie do kapłaństwa nakłada na alumnów daleko idące restrykcje. Muszą bowiem zapisywać każde swoje wyjścia, określić przybliżą godzinę powrotu i cel podróży. Seminarium uczy ich pokory i życia w skromności, jednocześnie przekazując niezbędną wiedzę. A jest się gdzie uczyć! Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej jest budynkiem pięknym i niezwykle okazałym. Znajdują się w nim liczne zabytki, jak np. oryginalne wydanie „Drogi do wieczności” z 1632 roku podarowane uczelni przez bp. Sławoja Leszka Głodzia czy witraż podarowany przez abp. Henryka Hosera do którego łezkę domalował Giovanni Antonio Canal, a więc nie kto inny, niż sam Canaletto.

Sam obiekt położony jest zaś na warszawskiej Białołęce, miejscu spokojnym i otoczonym zielenią. Cały kompleks otoczony jest opieką konserwatora zabytków i nawet nieliczne drzewa noszą miano pomników przyrody.

Fot. Warszawa w Pigułce

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]