Jak wyglądał tłusty czwartek przed wojną i krótko po niej? [ZDJĘCIA]
Przesąd mówi o tym, że ten, kto nie zje w tłusty czwartek przynajmniej jednego pączka, tego czeka pech przez cały rok. Dzisiaj tłusty czwartek, a my przypominamy skąd wzięły się pączki, czym różnią się od tych pierwotnie robionych, a także jak handlowano nimi w przedwojennej i powojennej Warszawie.
Pączki powstały w starożytnym Rzymie. Były to małe, tłuste kulki chleba, nadziewane słoniną. Pomysł udoskonalili arabowie, którzy pączki osłodzili. W Polsce jednak tradycja słodkich pączków dotarła dość późno. W XIX wieku nadal były to kulki nadziewane słoniną jednak wykonane z innego ciasta niż te w Rzymie. W Europie Zachodniej (szczególnie w Niemczech) wkłada się pączki do tłuszczu tylko na kilka sekund. Dzięki temu są mniej tłuste, ponieważ tłuszcz nie zdąży w nie wsiąknąć.
W przedwojennej Warszawie popularny był handel naręczny, a także na wszelkiego rodzaju bazarach. Handel kwitł na Różycu, Karcelaku czy Placu Napoleona. Prawie wszystkie pączki robiło się z przednich składników. Po wojnie był to natomiast towar dość powszechny z racje tego, że o czekoladę było naprawdę trudno. Często robiono też faworki czyli chrust, który również nie wymagał wielu składników. Był tylko pracochłonny.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.