JAK ZADBAĆ O BEZPIECZNE MIESZKANIE W CZASIE WAKACJI?

Stołeczna Policja przypomina że trwa sezon urlopowy. Czy na podróżniczej check-liście, oprócz zakupionych biletów na pociąg czy samolot oraz rezerwacji hoteli, znalazło się Twoje mieszkanie?

foto: pixabay.com

Nikt z nas nie chciałby po powrocie z urlopu zobaczyć splądrowanego przez sprawców mieszkania. Taka perspektywa może skutecznie zepsuć radość z planowanego wyjazdu. Z danych Policji wynika, że w ub.r. w Polsce odnotowano około 70 tys. kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań, w tym podczas dwóch letnich miesięcy – około tysiąca różnego rodzaju kradzieży z włamaniem w stolicy i pobliskich powiatach. Warto więc działać póki czas i pomyśleć o zabezpieczeniu własnego lokum przed możliwymi zagrożeniami.

Zadbaj o drzwi i okna

Dobry system zabezpieczeń to podstawa. Drzwi antywłamaniowe z atestowanymi zamkami i okna antywłamaniowe z systemami antywyważeniowymi, systemy alarmowe, monitoring to tylko niektóre z rozwiązań dostępnych obecnie na rynku i stosowanych przez mieszkańców. Gdy jednak do wyjazdu pozostał tylko tydzień lub dwa, proces technicznego zabezpieczenia może być dość trudno zrealizować. Co więc robić?

Ubezpiecz mieszkanie

Nie wymaga to wiele czasu i wysiłku. Dziś wiele firm ubezpieczeniowych proponuje odpowiednie produkty. Z pewnością znajdziesz właściwy. Pamiętaj tylko, by podstawową ofertę rozszerzyć o ryzyko kradzieży z włamaniem. Nie uchroni ono przed zdarzeniem, ale może skutecznie zminimalizować jego skutki. Pomocne mogą być w tej sytuacji zdjęcia i dokładne informacje o markach i typach posiadanych urządzeń, numerach fabrycznych i cechach szczególnych. Dane te ułatwią też rozpoznanie i udowodnienie, że skradzione przedmioty są Twoją własnością.

Trudno jednak będzie uzyskać odszkodowanie, gdy swoim nierozsądnym zachowaniem „zaprosisz” złodzieja do swojego mieszkania. Jak wynika z doświadczeń Policji i firm ubezpieczeniowych, nadal bardzo niebezpieczną praktyką stosowaną przez niektórych jest chowanie kluczy pod wycieraczką, w doniczkach czy rynnach. W ten sposób właściciel sam prosi się o kłopoty i zachęca złodzieja do wejścia.

Pieniądze trzymaj w banku

Przechowywanie pieniędzy czy cennej biżuterii w domu może się źle skończyć. Ochrony przed złodziejem nie zapewni pojemnik ukryty w szafce kuchennej, bieliźniarka czy schowek za obrazem. Najpewniejszym miejscem jest bank, ewentualnie przytwierdzony na stałe sejf.

Nie afiszuj się też swoim bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości i nigdy nie zapraszaj poznanych w ten sposób ludzi do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.

Bądź czujny i rozsądny

Uważaj na ludzi kręcących się po klatce schodowej czy wokół domu. Zapytaj, kogo szukają i zapamiętaj ich wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, a Twoje spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.

Przed urlopem nie rozpowiadaj wszystkim dookoła o planowanym wyjeździe. Dotyczy to także informacji, które zamieszczasz w mediach społecznościowych. Rozpowszechniając takie wiadomości sam możesz zachęcić złodzieja do wizyty w mieszkaniu.

Poproś sąsiada o pomoc

Gdy wyjeżdżasz na dłużej, zaufany sąsiad może okazać się nieocenionym skarbem. Stołeczna Policji i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie wspólnie z Dom Bezpieczny podczas wspólnej kampanii #PoznajSąsiada zachęca do zacieśniania takich więzi. W razie jakiegokolwiek zagrożenia to właśnie on może ostrzec przed niebezpieczeństwem i zainterweniować w przypadku próby włamania.

Poproś więc zaufaną osobę nie tylko o podlewanie kwiatków i wietrzenie mieszkania, ale i o systematyczne wyjmowanie korespondencji ze skrzynki pocztowej czy zapalanie światła w mieszkaniu, by nie sprawiało wrażenia pustego. Czujny sąsiad zareaguje, gdy wokół będzie działo się coś niepokojącego, nie tylko spowodowanego jakąś awarią instalacji, ale i gdy ktoś obcy będzie próbował wykorzystać Twoją nieobecność w mieszkaniu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.