Jaką ścieżkę wybrać po Gimnazjum? Z pomocą przychodzi Centrum Kształcenia Praktycznego

Gimnazjum i co dalej? To pytanie zadaje sobie dziś wielu młodych ludzi. Jednodniowe warsztaty z różnych zawodów w Centrum Kształcenia Praktycznego mogą im pomóc w podjęciu tej trudnej decyzji.

W środę, 20 maja o godz. 11 będzie miało miejsce spotkanie w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Mińskiej 1/5, gdzie powstały dwie nowoczesne pracownie, z których mogą już korzystać uczniowie.

Tego dnia w Centrum będą również gimnazjaliści, którzy spotkają się z doradcą zawodowym i poznają podczas praktycznych warsztatów cztery zawody. To może im pomóc w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.

W spotkaniu udział wezmą: Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydent m.st. Warszawy, doradcy zawodowi, gimnazjaliści oraz przedstawiciele gimnazjów i pracodawców.

Heiwa_elementary_school_18

fot. Ajari

Co to jest Centrum Kształcenia Praktycznego?

To miejsce, gdzie ponad 1200 uczniów z 18 szkół i placówek zdobywa umiejętności i kwalifikacje aż w 18 zawodach, od technika awionika (elektronika w samolotach), budownictwa, architektury krajobrazu, przez ekonomistę, informatyka, kucharza, cukiernika, po technika systemów i energetyki odnawialnej. Centrum prowadzi praktyki oraz kwalifikacyjne kursy zawodowe. Rocznie około 3000 gimnazjalistów przychodzi w trakcie dni otwartych oraz indywidualnie, aby w praktyce poznać, na czym polega dany zawód.

Nowa pracownia odnawialnych źródeł energii

Od kilku lat obserwuje się rosnące zainteresowanie młodzieży kierunkiem Odnawialnych Źródeł Energii, jako nowym ciekawym i intratnym zawodem. W pracowni będą możliwe ćwiczenia praktyczne, montażowe i pomiarowe związane z zawodem technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w obszarach energetyki odnawialnej: energia wiatru, energia słońca, energia biomasy, energia wody.

Wyodrębniając zawód w szkolnictwie zawodowym, technik urządzeń i systemów energii odnawialnej, umożliwiamy uczniom i słuchaczom zdobycie, w sposób innowacyjny, nowych kompetencji zawodowych.

Druga nowa pracownia w Centrum przeznaczona jest do przygotowania do zawodu mechanik, mechatronik, informatyk oraz specjalizacja M19 – operator obrabiarek skrawających. Należy on do zawodów bardzo często spotykanych w sferze zatrudnienia. Pracownia wyposażona jest w obrabiarki sterowane numerycznie CNC (komputerowo), jak i w tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych

Kształcenie zawodowe jest procesem rozłożonym w czasie a więc z punktu widzenia młodego człowieka, który decyduje się na wybór zawodu, ważne jest mieć szansę na pracę w zawodzie w momencie ukończenia szkoły, czyli za trzy czy cztery lata.

W Warszawie trwają zapisy do szkół ponadgimnazjalnych. Do końca tego tygodnia gimnazjaliści muszą dokonać wyboru. Wszystkie informacje o zapisach do liceów i techników sa na stronie www.edukacja.warszawa.pl

źródło: um.warszawa.pl

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]