Jaką ścieżkę wybrać po Gimnazjum? Z pomocą przychodzi Centrum Kształcenia Praktycznego
Gimnazjum i co dalej? To pytanie zadaje sobie dziś wielu młodych ludzi. Jednodniowe warsztaty z różnych zawodów w Centrum Kształcenia Praktycznego mogą im pomóc w podjęciu tej trudnej decyzji.
W środę, 20 maja o godz. 11 będzie miało miejsce spotkanie w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Mińskiej 1/5, gdzie powstały dwie nowoczesne pracownie, z których mogą już korzystać uczniowie.
Tego dnia w Centrum będą również gimnazjaliści, którzy spotkają się z doradcą zawodowym i poznają podczas praktycznych warsztatów cztery zawody. To może im pomóc w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.
W spotkaniu udział wezmą: Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydent m.st. Warszawy, doradcy zawodowi, gimnazjaliści oraz przedstawiciele gimnazjów i pracodawców.
Co to jest Centrum Kształcenia Praktycznego?
To miejsce, gdzie ponad 1200 uczniów z 18 szkół i placówek zdobywa umiejętności i kwalifikacje aż w 18 zawodach, od technika awionika (elektronika w samolotach), budownictwa, architektury krajobrazu, przez ekonomistę, informatyka, kucharza, cukiernika, po technika systemów i energetyki odnawialnej. Centrum prowadzi praktyki oraz kwalifikacyjne kursy zawodowe. Rocznie około 3000 gimnazjalistów przychodzi w trakcie dni otwartych oraz indywidualnie, aby w praktyce poznać, na czym polega dany zawód.
Nowa pracownia odnawialnych źródeł energii
Od kilku lat obserwuje się rosnące zainteresowanie młodzieży kierunkiem Odnawialnych Źródeł Energii, jako nowym ciekawym i intratnym zawodem. W pracowni będą możliwe ćwiczenia praktyczne, montażowe i pomiarowe związane z zawodem technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w obszarach energetyki odnawialnej: energia wiatru, energia słońca, energia biomasy, energia wody.
Wyodrębniając zawód w szkolnictwie zawodowym, technik urządzeń i systemów energii odnawialnej, umożliwiamy uczniom i słuchaczom zdobycie, w sposób innowacyjny, nowych kompetencji zawodowych.
Druga nowa pracownia w Centrum przeznaczona jest do przygotowania do zawodu mechanik, mechatronik, informatyk oraz specjalizacja M19 – operator obrabiarek skrawających. Należy on do zawodów bardzo często spotykanych w sferze zatrudnienia. Pracownia wyposażona jest w obrabiarki sterowane numerycznie CNC (komputerowo), jak i w tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych
Kształcenie zawodowe jest procesem rozłożonym w czasie a więc z punktu widzenia młodego człowieka, który decyduje się na wybór zawodu, ważne jest mieć szansę na pracę w zawodzie w momencie ukończenia szkoły, czyli za trzy czy cztery lata.
W Warszawie trwają zapisy do szkół ponadgimnazjalnych. Do końca tego tygodnia gimnazjaliści muszą dokonać wyboru. Wszystkie informacje o zapisach do liceów i techników sa na stronie www.edukacja.warszawa.pl
źródło: um.warszawa.pl
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.