Jaki był ten rok w Centrum Nauki Kopernik i jaki będzie następny?
Centrum Nauki Kopernik przesłało nam podsumowanie roku 2016 i plany na rok 2017. Zobaczcie jakie atrakcje czekają na odwiedzających CNK

By Alina Zienowicz, e-mail – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23566620
W 2016 r. Centrum Nauki Kopernik odwiedziło 1 100 000 osób. Był to czas, kiedy zaczęliśmy zmieniać wystawy stałe. Chcieliśmy udoskonalić ekspozycję i dać naszym zwiedzającym możliwość jeszcze swobodniejszego eksperymentowania. W marcu otworzyliśmy nowy, odmieniony Świat w ruchu. W ramach projektu Obywatele w medycynie stworzyliśmy niezwykłą ekspozycję, pokazującą jak chorzy biorą własne sprawy we własne ręce i przyczyniają się do rozwoju innowacji medycznych. Wspólnie z Samsung Polska – partnerem strategicznym Kopernika – utworzyliśmy strefę Samsung i kropka, dotyczącą kropek kwantowych i ich wykorzystania przy produkcji telewizorów. Jesienią w Centrum pojawiła się wystawa czasowa Płyń lub giń, która ukazuje rolę nauki w ujarzmianiu żywiołu wody. Będzie ona dostępna do końca października 2017 r.
Miejsce odwiedzane przez osoby w różnym wieku, pochodzące z różnych środowisk demograficznych i społecznych to wprost wymarzone otoczenie do prowadzenia badań procesu uczenia się. Dlatego we współpracy z naukowcami, zaczęliśmy prowadzić takie działania. Kontynuowaliśmy także pracę z nauczycielami i działania na rzecz zmiany kultury uczenia się w ramach Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego.
Planetarium Niebo Kopernika zaprosiło zwiedzających na premierowe pokazy, spotkania z naukowcami i koncerty. Obchodziło także piątą rocznicę swego istnienia. Urodziny świętowane były w towarzystwie przedstawicieli planetariów z całego świata, którzy przybyli na prestiżową konferencję IPS.
Kopernik 2017
W nowy rok wkraczamy przez zupełnie nowe drzwi. Bardzo dosłownie – 20 grudnia 2016 r. rozpoczęła się przebudowa wejścia do Centrum Nauki Kopernik. Zmiany obejmą szatnię, stanowiska kasowe i przestrzeń wokół nich, a także bistro i sklepik. Zależy nam na zapewnieniu naszym gościom jak najwyższego komfortu zwiedzania. Po przebudowie zmienimy zasady wejścia i wprowadzimy bilety elektroniczne. Aby wejść na teren wystaw, wystarczy przyłożyć bilet (na smartfonie lub wydrukowany) do czytników QR, które pojawią się w strefie wejścia. Prace trwać będą do lutego 2017 r.
Żywa nauka
W 2017 r. w Koperniku będzie wiele okazji, by spotkać wybitnych naukowców.
Przez cały rok w planetarium odbywać się będą spotkania Prosto z nieba. To niezwykłe, multimedialne pokazy, połączone z rozmowami z wybitnymi znawcami Kosmosu. Już 12 stycznia, razem z prof. dr. hab. Grzegorzem Pietrzyńskim będziemy mierzyć Wszechświat.
Okazją do spotkań ze specjalistami z różnych dziedzin są także Wieczory dla dorosłych. Raz w miesiącu Kopernik otwiera się tylko dla pełnoletnich. Gościmy wtedy ekspertów, których codzienna praca związana jest z tematem danego spotkania.
W 2017 r. czeka nas także kolejna edycja konkursu Famelab. Jego uczestnicy pokażą, jak nauka prezentuje się na scenie i udowodnią, że o skomplikowanych badaniach można mówić w prosty sposób.
Odwiedzając Kopernika, można też osobiście wziąć udział w badaniach naukowych. Współpracujemy z naukowcami i realizujemy interdyscyplinarne projekty badawcze, które pozwalają rozwijać nowe dziedziny badań w Polsce – tzw. learning sciences i visitor studies. Warto więc podczas wizyty w Centrum zgodzić się na krótką rozmowę z ankieterem – w ten sposób możemy przyczynić się do rozwoju nauki!.
Kosmos
Wiele wydarzeń, które organizujemy w 2017 r. pomoże poznać bliskie i dalekie zakątki Wszechświata.
Halo Ziemia to tytuł nowego filmu, przygotowywanego przez planetarium Niebo Kopernika. Produkcja w całości powstała w naszym studio filmowym. Premiera planowana jest na kwiecień 2017 r.
Moc kosmicznych atrakcji czeka młodych uczestników lata w Parku Odkrywców. Zielona przestrzeń wokół Kopernika zmieni się w stację badawczą, zbierająca informacje na temat powietrza, gleby, wody i roślin. Wiedza o Ziemi przyda się do eksploracji Kosmosu. Skonstruujemy także rakiety i wyślemy na misje łaziki marsjańskie. W czasie gdy dzieci będą podbijać Wszechświat, dorośli mogą spotkać się z naukowcami w ramach rozmów pod kasztanem.
Amatorzy kina letniego podczas seansów również opuszczą naszą planetę. Spojrzą na Ziemię z dystansu, przyjrzą się wybranym ziemskim fenomenom i poszukają ich analogii we Wszechświecie.
Kolonizacja Kosmosu to także temat przyszłorocznego festiwalu Przemiany.
Odkrywanie
Wizyta w Centrum Nauki Kopernik pozwala sprawdzić, ile można nauczyć się samodzielnie eksperymentując. Idealnym miejscem do tego są nasze wystawy i zgromadzone na nich interaktywne eksponaty. W tej przestrzeni często pojawiają się nowości, prototypy, testowane są różne rozwiązania. W 2017 r. takich niespodzianek będzie jeszcze więcej – wszystko po to, by zwiedzanie Kopernika było jak najbardziej inspirujące i pozwalało jak najwięcej odkryć.
Pod koniec roku Płyń lub giń zastąpi nowa ekspozycja czasowa, dotycząca powietrza. Zmieniać się będą także tematy prowadzonych w przestrzeni wystaw Miniwarsztatów, Minilabów, wyzwań dostępnych w Majsterni oraz Warsztatów Familijnych.
Nowe propozycje pojawią się w repertuarze planetarium Niebo Kopernika.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.