Jarosław Kaczyński: Odbudujemy Pałac Saski

Podczas prezentacji Polskiego Ładu czy też Nowego Ładu, Jarosław Kaczyński powiedział coś, co w natłoku informacji umknęło niektórym komentatorom. Wicepremier zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego.

Widok ogólny mszy polowej na pl. Piłsudskiego. Widoczny Pałac Saski. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zdanie do padło podczas zapowiedzi inwestycji w kulturę.

Chcemy rozbudowywać polskie muzea, w tej chwili w realizacji lub planach jest około 100. Ale to ciągle bardzo daleko od przeciętnej, zachodniej Europy. Będziemy odbudowywać zabytki, zamki, Pałac Saski. Będziemy budowali nowe teatry – powiedział wicepremier i prezes PiS.

Pałac Saski był ikoną Warszawy i często pojawiał się na zdjęciach i filmach o przedwojennej Warszawie. Po Powstaniu Warszawskim został wysadzony przez Niemców. Został z niego tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Wypowiedź o odbudowie Pałacu Saskiego nie została w żaden sposób pogłębiona, ale próba odbudowy była już wcześniej. Za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego odsłonięto piwnice i przystąpiono do prac, zabezpieczono nawet środki na odbudowę. Kiedy Lech Kaczyński został prezydentem Polski, władzę w stolicy przejęła Hanna Gronkiewicz-Waltz, która nakazała zakończyć prace, zamknęła projekt, a środki przekierowała gdzie indziej. Teren na którym stoi fragment pałacu, jak i cały Plac Piłsudskiego należą do m.st. Warszawy i bez jego zgody ciężko będzie cokolwiek z tym terenem uczynić.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c