„Jest drogo, będzie jeszcze drożej”. Raport na temat cen mieszkań w lipcu 2018 roku [INFOGRAFIKA]

Jest drogo, będzie jeszcze drożej. Nieustanne podwyżki na warszawskim rynku nieruchomości to dobra informacja dla deweloperów i inwestorów sprzedających mieszkania, ale kolejne problemy dla kupujących. Przeciętna pensja Polaka wystarcza na 0,84 m2. Żeby samodzielnie uzbierać na własne M o powierzchni 70m2, trzeba oszczędzać 8 lat. Darmowa wyceniarka mieszkań Sonar przygotowała raport, w którym przedstawia dynamiczne zmiany na rynku.

Jakie są średnie ceny mieszkań w Warszawie?

Najdrożej jest w Śródmieściu. Jeden m2 kosztuje średnio 12 135 zł. To niemal 7000 zł więcej niż na Wawrze czy Wesołej. Sonar przeanalizował warszawskie oferty nieruchomości w lipcu 2018 roku. Średnia cena to 8880 zł za m2. To 0,53% więcej niż w czerwcu, kiedy stawki kształtowały się na poziomie 8833 zł za m2. Na przykładzie 1m2 zmiany nie wyglądają źle. Gorzej, gdy weźmie się pod uwagę całe mieszkanie.

W czerwcu nieruchomość o powierzchni 70 m2 można było kupić za około 618 310 zł.

Teraz to wydatek rzędu 621 600 zł. O 3290 zł więcej.

Czemu ceny w Warszawie rosną?

Tendencja wzrostowa na rynku nieruchomości zauważalna jest od 5 lat. I to nie tylko w Polsce, bo drogo jest w całej Europie. W centrum Londynu stawki sięgają 18 000 euro za m 2. Z każdym rokiem rośnie podaż,  popyt też idzie w górę. Deweloperzy planują nowe inwestycje, bo jest za nie ogromne zapotrzebowanie. Coraz więcej osób kupuje mieszkania za gotówkę, a inwestowanie w nieruchomości stało się alternatywą dla lokat bankowych.

Polacy zarabiają coraz więcej, a wzięcie kredytu jest teraz stosunkowo łatwe. Do tego stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie. NBP ogłosił, że do końca 2018 i 2019 roku nadal możemy liczyć na małe oprocentowanie. Z pomocy banków korzystają głównie młode rodziny, które chcą w końcu zamieszkać na swoim. Popularną grupą kupujących są też inwestorzy – w niektórych projektach deweloperskich niemal 90% nieruchomości sprzedawana jest pod najem lub flipping, czyli praktykę kupowania mieszkań, remontowania i sprzedaży z zyskiem.   

Społeczeństwo staje się bogatsze, ale deweloperzy płacą więcej za grunty. Brakuje też wykwalifikowanych ekip budowlanych oraz dobrej jakości materiałów. To główne czynniki, które sprawiają, że deweloperzy wydają więcej, więc wyżej wyceniają nieruchomości. Sonar podaje, że od początku 2018 roku ceny w Warszawie wzrosły o ponad 5%.

Więcej mieszkań na sprzedaż i szybszy proces zakupu mieszkań w Warszawie

10 lat temu w sprzedaży było zdecydowanie mniej mieszkań. Deweloperzy szybciej sprzedawali wszystkie nieruchomości, bo potencjalni nabywcy nie chcieli stracić dobrej okazji. Dzisiaj można przebierać i wybierać w ofertach z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Z tego powodu proces sprzedaży mieszkań wydłużył się do 3-4 miesięcy. Zgodnie z raportem wyceniarki online Sonar, w czerwcu 2018 roku ogłoszenia sprzedaży nieruchomości były aktywne przez 105 dni. W lipcu o 6 dni krócej – 99,5 dnia.

Czas trwania procesu sprzedaży skraca się, bo rośnie popyt. Mieszkania kupują Polacy, ale też imigranci z Europy Wschodniej oraz z Europy Zachodniej. Przybywają też osoby ze Stanów Zjednoczonych, które chcą na jakiś czas osiedlić się w Polsce lub zarabiać na wynajmie mieszkań.

Rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny. Darmowa wyceniarka mieszkań online Sonar monitoruje zmiany. Aktualne średnie ceny mieszkań w Warszawie poznasz na stronie: https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/warszawa

Pełny raport: https://sonarhome.pl/raporty/raport-ceny-mieszkan-w-warszawie-lipiec-2018

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]