Jest projekt „dużej” ustawy reprywatyzacyjnej. Koniec handlu roszczeniami

„Projekt jest gotowy i jeszcze dziś zostanie złożony u marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego” – powiedział PAP Sławomir Neumann szef klubu Platformy Obywatelskiej.

Fot. Warszawa w Pigułce

Fot. Warszawa w Pigułce

Co zakłada projekt? Jak zapowiadają autorzy projektu ustawa raz na zawsze rozwiązałaby problem roszczeń. Po pierwsze zakazany będzie handel roszczeniami. Prawo do odzyskania nieruchomości lub odszkodowania mieliby tylko jej właściciele lub ich spadkobiercy. Po drugie skończy się handel nieruchomościami zajętymi przez lokatorów. W tych przypadkach wypłacane będzie odszkodowanie. Po trzecie wreszcie miasto da rok wszystkim na ujawnienie roszczeń, które nie są zgłoszone. Jeżeli takie pozostaną, nie będą mogły być już odzyskane.

Jest jeszcze jeden ważny punkt nowej ustawy:
„Pozwoli sądownie zweryfikować dotychczas przeprowadzony handel przez osoby, które nabywały roszczenia pod kątem ewentualnego oszukania czy wprowadzenia w błąd prawowitych właścicieli. Można będzie przeprowadzić sądowe postępowanie, które zweryfikuje czy kupione wcześniej roszczenie zostało nabyte w sposób uczciwy” – tłumaczył Sławomir Neumann.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c