Już w ten weekend zmiana czasu. Po raz ostatni?

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas letni na zimowy. Czas snu wydłuży nam się o godzinę. Zegarki cofamy 27 października z godziny 3.00 na godzinę 2.00.

Fot. Piotr Brichacek (Briho) / Wikipedia

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

Prawdopodobnie 31 marca 2020 przesuniemy po raz ostatni wskazówki zegarów z czasu zimowego na letni. Każde państwo musi bowiem zgłosić czy ma zamiar zmieniać pozostać przy obecnym systemie czy też ustalić jeden czas.

Przesunięcie wskazówek zegarów było kiedyś podyktowane mniejszym zużyciem energii elektrycznej w godzinach pracy. Obecnie, przy wykorzystaniu elektroniki, zużycie pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.