Kapliczka z Parku Skaryszewskiego w konserwacji
Zarząd Oczyszczania Miasta zadbał o historyczną kapliczkę w parku Skaryszewskim. W swoje ręce wzięli ją konserwatorzy zabytków.
Zabytkowa kapliczka, stojąca w parku Skaryszewskim niedaleko kaskady, poddawana jest właśnie zabiegom konserwatorskim. Na początku zabytek jest dokładnie oczyszczany. Następnie uzupełniane są ubytki w jego powierzchni, którą zabezpiecza się preparatem grzybobójczym. Następnie budowlę trzeba odmalować, najpierw farbą uzupełniającą mikropęknięcia, a finalnie na biało. Do wymiany jest wieńczący kapliczkę metalowy krzyżyk, który kształtem będzie teraz odpowiadał wersji pierwotnej. Ten element także zabezpieczany jest przed korozją.
O pracach opowiada konserwator Piotr Kosmala z firmy ZKR realizującej remont zabytku
Stan zabytkowych obiektów znajdujących się w parkach którymi opiekuje się Zarząd Oczyszczania Miasta jest regularnie monitorowany przez konserwatorów zabytków, a drobne prace i naprawy przeprowadzane są na bieżąco. Kompleksowe konserwacje przeprowadzane są w zależności od potrzeb i zaleceń specjalistów. W przypadku kapliczki w parku Skaryszewskim remonty przeprowadzane są co kilka lat.
Kapliczka została zaprojektowana przez Janusza Alchimowicza w 1937 r. Jej oryginalna forma została doceniona – uzyskała pierwszą nagrodę w konkursie Instytutu Propagandy Sztuki, poprzedzającym międzynarodową wystawę „Sztuka i Technika” w Paryżu. Po powrocie do Polski została umieszczona w parku Skaryszewskim, niedaleko kaskady, gdzie znajduje się do dziś. W trakcie II wojny światowej pełniła funkcję skrzynki kontaktowej praskiego ruchu oporu – podczas porządkowania kapliczki łączniki ukrywały w niej korespondencję.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.