Kiedy odetchniemy od burz? IMGW wyjaśnia i organizuje konferencje

Od piątku nie będzie burz i intensywnych opadów deszczu, a groźne zjawiska skończą się w nocy z czwartku na piątek – poinformowała w czwartek synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk. Zbiorniki przeciwpowodziowe posiadają rezerwę – poinformowano na konferencji w Warszawie.

Fot. Paweł Jaskólski

Fot. Paweł Jaskólski. Zdjęcie nadesłane przez Czytelnika

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) Małgorzata Tomczuk podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie wyjaśniła, że przez Polskę przemieszcza się aktywny niż, z którym związany jest układ frontów atmosferycznych. Rano był w rejonie Śląska, skąd będzie wędrował przez centralną Polskę – Mazowsze w stronę Warmii i Mazur. Na styku dwóch mas powietrza: zwrotnikowego na południowym wschodzie i wschodzie oraz chłodnego na zachodzie występują gwałtowne zjawiska: burze i intensywne opady deszczu.

„Spodziewany się w dalszym ciągu groźnych zjawisk. Obejmą one przede wszystkim zachodnią i południową część kraju, ale ostrzeżenia są wydane na cały kraj. Ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu z drugim stopniem obejmują większość województw – z wyjątkiem kilku województw na południu” – mówiła Tomczuk. Województwa opolskie, śląskie i łódzkie maja takie ostrzeżenia z pierwszym stopniem.

W regionach objętych intensywnymi opadami deszczu – z drugim stopniem – opady mogą dochodzić do 60-70 mm, a lokalnie – zwłaszcza w województwach: lubuskim, wielkopolskim, śląskim, dolnośląskim mogą dochodzić do 90 mm. „Miejmy nadzieję, że te maksymalne prognozowane przez nas wysokości nie wystąpią. (…) Część prognozowanego deszczu już spadła, więc w dzień – miejmy nadzieję – że będą to opady wielkości 40-50 mm” – powiedziała Tomczuk. Duża część opadów występuje na nizinach, gdzie jest mniejsze zagrożenie, że krótkotrwały opad spowoduje gwałtowne wezbranie.

Na zachodzie Polski może wystąpić dodatkowo silny wiatr. Ostrzeżenia o silnym wietrze wydano dla województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Z kolei ostrzeżenia o gwałtownych burzach na razie obejmują województwo podlaskie. „Wszystkie groźne zjawiska skończą się dziś w nocy. Już od jutra sytuacja się uspokoi. Nie będzie burz i intensywnych opadów deszczu” – mówiła synoptyk IMGW.

Źródło: www.kurier.pap.pl


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c