Kolejne lockdowny dla niezaszczepionych? Te powiaty zamkną najpierw

Rząd zapowiada, że odsetek zaszczepionych w danym terenie będzie decydujący jeżeli chodzi o wprowadzenie ewentualnego lockdownu.

Fot. Łukasz/Warszawa w Pigułce

Liczba zakażeń powoli spada i jest na niskim poziomie. Mateusz Morawiecki tym razem studzi optymizm i mówi, że współczynnik zaszczepienia jest za mały, by epidemia sie zakończyła.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski prognozuje, że czwarta fala może pojawić się już w połowie sierpnia. Na wtorkowym posiedzeniu dyskutowano o tym, że o lockdownie na danym terytorium powinna decydować nie tylko liczba zakażeń, ale też odsetek zaszczepionych. – Bardzo ważną zaletą tego parametru jest to, że on pozwala działać prewencyjnie: nie w reakcji na zwiększoną liczbę zakażeń, tylko w sytuacji, kiedy widzimy, że to wyszczepienie jest niskie, to taki region jest na pewno identyfikowany jako obszar podwyższonego ryzyka. Więc na pewno jeżeli dojdziemy do pewnego przyspieszenia pandemicznego, to poziom wyszczepienia będzie brany pod uwagę – mówił Niedzielski na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Są gminy, gdzie wyszczepialność to zaledwie kilkanaście procent. Są takie praktycznie w każdym województwie, ale według statystyk najtrudniejsza sytuacja jest w województwach: podlaskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim. W Małopolsce najlepsza sytuacja jest w Krakowie. Pierwszą dawką zaszczepiono 53,05 proc. Dwoma dawkami 31,77 proc. W każdym innym powiecie jest dużo mniej zaszczepionych osób. Rekordowo mało jest na Podhalu. W powiecie nowotarskim dwoma dawkami zaszczepiło się zaledwie 13,98 proc. mieszkańców. W powiecie tatrzańskim zaszczepionych jest 14,46 proc. Poza tymi dwoma powiatami jest jeszcze kilka rekordowych w Małopolsce. Tam również nie zaszczepiło się ponad 70 proc. osób. Są to powiaty: gorlicki, brzeski, nowosądecki, tarnowski, limanowski i dąbrowski.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c