Kolejne niesamowite znalezisko w rzece: Maszkaron ze smokiem [ZDJĘCIA]

Tym razem niesamowity zabytek odsłoniła Narew w Nowym Dworze Mazowieckim niedaleko Warszawy. Warszawa w Pigułce skontaktowała się ze Sławomirem Kalińskim, który jest inicjatorem akcji wydobycia hełmu i dowiedzieliśmy się o przebiegu akcji.

Fot. Dariusz Banaszak

Fot. Robert Wit Wyrostkiewicz

„30.08 wybrałem się z żoną kajakiem na eksplorację wystających elementów po naszym nowodworskim spichlerzem” – opowiada nam Sławomir KalińskiPoprosiłem ją, żeby dobrze wpatrywała się w dno ponieważ siedziała na początku i to ona to zobaczyła około 50-60 cm pod wodą. Wyszedłem, żeby sprawdzić…  Stwierdziłem, że może być to antyczny hełm ze spichlerza… tylko 10% dawałem na to, że może być to dzwon. 31.08 poinformowałem o tym Miejskiego Konserwatora Zabytków Marka Przeździeckiego, podając swoje dane i nr telefonu. Powiedział, że leży to w gestii Mazowieckiego Konserwatora Zabytków i, że przekaże sprawę informując mnie kiedy będzie z Mazowieckim na miejscu, żebym wskazał im lokalizację. Jak się potem okazało (informacja od Sławka Robakiewicza, dziennikarza Mazowieckiego Gońca Lokalnego), Mazowiecki Konserwatro z Miejskim byli pod spichlerzem nie informując mnie w ogóle, że są na miejscu. Sławek Robakiewicz poprosił więc o oficjalne pismo urzędowe, co zlokalizowali pod spichlerzem. Okazało się, że zlokalizowali tylko elementy metalowe, tj. fragmenty barek i mostu – próbowałem się z tym przebić w mediach we wrześniu 2012 roku – o których wie każdy mieszkaniec Nowego Dworu Mazowieckiego… hełmu nie zlokalizowali. Wobec tego poprosiłem kilku miłośników historii o pomoc. Poprzez Grupę Na Straży Historii „Masovia”, która do współpracy zaangażowała Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.PL” i KPE Eksplorer Łodź Polesie. O pomoc poprosiliśmy również będącą na miejscu jednostkę OSP z Nowego Dworu Maz., która w tym czasie była na ćwiczeniach. Oczywiście wszystko było mozliwe, dzięki właścicielowi Spichlerza, Darkowi Banaszkowi, który wpuścił nas na miejsce. Takim oto sposobem uratowaliśmy unikatowy maszkaron hełmu antycznego, który pierwotnie wisiał na spichlerzu. Jest to jedyny taki okaz ponieważ na hełmie jest smok. Na wszystkich czterech, które wiszą do tej pory na spichlerzu są pióropusze”

Fot. Robert Wit Wyrostkiewicz

Fot.: Sławomir Kaliński

Fot.: Sławomir Kaliński

Fot.: Sławomir Kaliński

Fot.: Sławomir Kaliński

Fot.: Sławomir Kaliński

Fot.: Sławomir Kaliński

Fot.: Sławomir Kaliński

Fot.: Sławomir Kaliński

Fot.: Sławomir Kaliński

Fot.: Sławomir Kaliński

 

 

 

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.