Kolejne upały zmierzają do Warszawy. Sprawdź, kiedy możesz odmówić pracy

Kolejne upały zmierzają do stolicy. W niedzielę, poniedziałek, czwartek i piątek temperatura wzrośnie do około 30 stopni. Niektórzy mogą wtedy nie przyjść do pracy. Są jednak pewne warunki.

Fot. Pixabay

Zarówno pracownik, jak i pracodawca zobligowani są do wykonywania pewnych obowiązków. Obowiązki te zależne są od rodzaju wykonywanej pracy.

Przepisy określą, jaka temperatura jest nieodpowiednia do wykonywania pracy. Dla ciężkich prac fizycznych jest do przekroczenie 26 stopni Celsjusza. Dla średnio ciężkich 28, a do biurowych 30 stopni. Wszystkie wartości dotyczą prac wewnątrz budynków więc jeżeli pracodawca nie zapewnia klimatyzacji, o przekroczenie bariery 30 stopni nie jest trudno nawet przy 25 stopniowych temperaturach.

Przepisy nie wymuszają na pracodawcy zwolnienia z obowiązku pracy wszystkich pracowników. Są jednak dwa przypadki, kiedy musi do zrobić. Dotyczy to pracowników pomiędzy 16, a 18 rokiem życia oraz chorujących.

W pierwszym przypadku, ochronę młodocianych pracowników zapewnia rozporządzenie ministra pracy. W drugim, pracownicy mogą powołać się na przepisu Kodeksu Pracy – Art. 210 par. 1.

W obu przypadkach pracodawca musi przyjąć do wiadomości i uszanować decyzję pracownika.

Pracodawca ma również obowiązek, co do zapewnienia wody dla pracowników w dwóch przypadkach. Na otwartej przestrzeni jeżeli temperatura przekracza 25 st. C. i w budynkach przy temperaturze przekraczającej 28 st. C.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.