Koniec ferii na drogach. Od poniedziałku wrócą korki

Ferie odkorkowały miasta. Kierowcy podróżujący po stolicy w godzinach porannego szczytu spędzają w swoich autach średnio o 1/4 czasu mniej niż zwykle. Według danych NaviExpert, dzięki feriom warszawiacy mniej czasu w korkach tracą nie tylko rano, ale także podczas popołudniowego szczytu – blisko o 17 procent. Jak podkreślają eksperci z NaviExpert, podane liczby to średnia. To, ile procentowo oszczędzamy, zależy od konkretnej trasy. To jednak już ostatnie dni wolności od korków. Wraz z końcem ferii sytuacja na drogach pogorszy się.

Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

Jak jednak przypomina dostawca nawigacji, od początku przyszłego tygodnia trzeba liczyć się z pogorszeniem sytuacji na drogach. „Możemy się spodziewać, że kiedy na ulice wrócą samochody, których nie było podczas ferii, miasta znów zwolnią, a czasy przejazdów po nich się wydłużą i to bardziej niż miało to miejsce przed okresem zimowych urlopów” – mówi Katarzyna Przybylska z NaviExpert. I dodaje: „Najtrudniejsze są zawsze pierwsze dni, kiedy kierowcy na nowo przyzwyczajają się do wzmożonego ruchu. Warto to uwzględnić, by tuż po powrocie z urlopu nowego tygodnia od razu nie zaczynać od spóźnień”.

Jak podkreślają autorzy raportu, wiele zależy od pogody, bo i ta jest w stanie płatać figle oraz jeszcze bardziej utrudnić powrót do pourlopowej rzeczywistości. Wszelkie opady – czy to śniegu, czy deszczu – od razu, w wyraźny sposób wpływają na spowolnienie ruchu na drogach. A prognozy zapowiadają pogorszenie warunków atmosferycznych.

Metoda badania:
Eksperci z firmy NaviExpert przeanalizowali średnie czasy przejazdów po wybranych trasach w Warszawie i we Wrocławiu w dniach roboczych tygodnia poprzedzającego ferie i w ich pierwszym tygodniu. Anonimowe dane pochodzą od społeczności użytkowników aplikacji NaviExpert, Rysiek oraz z profesjonalnego monitoringu floty i są wykorzystywane w nawigacji NaviExpert do układania tras omijających zakorkowane odcinki dróg.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.