Koniec papierosów w sklepach. Zakaz dla tych osób i specjalne recepty
W najnowszych trendach europejskich można dostrzec wyraźny zwrot w kierunku ochrony zdrowia publicznego. Kraje starego kontynentu coraz śmielej wprowadzają restrykcyjne przepisy antytytoniowe, w dążeniu do stworzenia pokolenia wolnego od nałogu.
Marlboro rezygnuje, a Holandia zamyka rynek
Jedno z największych zaskoczeń przyszło od firmy Marlboro, która postanowiła całkowicie wycofać się z produkcji tradycyjnych papierosów, skupiając się na alternatywnych produktach tytoniowych, jak podgrzewacze. Ten ruch jest odpowiedzią na coraz bardziej rygorystyczne regulacje wprowadzane przez kraje europejskie.
Holandia postanowiła iść krok dalej. Od 1 lipca 2024 roku, w całym kraju będzie obowiązywał zakaz sprzedaży papierosów. W efekcie 6,5 tys. punktów handlowych przestanie oferować produkty tytoniowe. W przyszłości zakup papierosów mógłby być możliwy jedynie po przedstawieniu specjalnej dokumentacji medycznej. Także duże sieci detaliczne, takie jak Lidl, planują rezygnację z oferowania produktów tytoniowych w niektórych krajach.
Nowa Zelandia i Wielka Brytania wyznaczają nowe standardy
Nowa Zelandia postawiła na prewencję, zakazując sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Podobne regulacje planuje wprowadzić Wielka Brytania, której premier aktywnie promuje nową politykę zdrowotną.
Szwecja jest na dobrej drodze, by stać się krajem, w którym mniej niż 5 proc. obywateli będzie palić papierosy. W Wielkiej Brytanii, gdzie podobne działania są już bardziej zaawansowane, cel ten ma zostać osiągnięty do 2030 roku. Raport UE pokazuje, że aż 17 krajów kontynentu już wprowadziło surowe przepisy antytytoniowe. Irlandia, pionier w zakresie zakazu palenia w miejscach publicznych, ma jedne z najwyższych cen papierosów w Unii.
Polska i jej droga do zdrowszej przyszłości
Choć Polska nie jest liderem w zakresie przepisów antytytoniowych, istnieją pewne sygnały wskazujące na chęć wprowadzenia bardziej rygorystycznych regulacji. Niedawno wprowadzono zakaz stosowania tytoniu mentolowego, a Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie jednolitych opakowań i podwyższenie minimalnego wieku zakupu papierosów. Przyszłość polskiej polityki antytytoniowej może jednak zależeć od decyzji kolejnych rządów.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.