Krwi z czynnikiem Rh(-) jest drastycznie mało. Co to oznacza w praktyce?

Wczorajsza prośba o krew dla dziecka skłoniła nas do odwiedzenia strony Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, które na bieżąco monitoruje stan krwi.

Fot. RCKiK

Fot. RCKiK

Choć jest lepiej niż np. w lato, gdzie krwi nie było prawie w ogóle, tej z czynnikiem Rh(-) nadal jest drastycznie mało. Najgorzej jest jednak z grupą 0 Rh(-) oraz AB Rh(-), której nie ma prawie w ogóle. Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli chodzi o planowane zabiegi, tutaj nic się nie zmieni. Krew musi być zamówiona wcześniej i jest pod ręką, jeżeli działoby się cokolwiek niepokojącego podczas operacji. Gorzej, jeżeli na oddział trafi pacjent, bądź grupa pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej, a mają oni nietypową grupę krwi. Tak może się stać np. podczas wypadku.

Dlatego raz jeszcze zachecamy do oddawania krwi. Podstawowym miejscem gdzie można to zrobić jest siedziba Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie na ul. Saskiej 63/75. Poza tym istnieją oddziały terenowe:

  • SZPITAL BIELAŃSKI, Oddział Terenowy Nr 16 RCKiK w Warszawie, uL. CEGŁOWSKA 80
  • Oddział Terenowy Nr 12 RCKiK w Warszawie, uL. NOWOGRODZKA 59
  • CENTRUM ZDROWIA DZIECKA, Oddział Terenowy Nr 27 RCKiK w Warszawie, AL. DZIECI POLSKICH 20

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.