Kwitnie handel miejscami na cmentarzach. Czy to zgodne z prawem?

Zgodnie z prawem prawo do danego grobu są niezbywalne i niedziedziczone. W praktyce oznacza to, że są, brzydko mówiąc, jednorazowe. Prawo do pochówku w danym miejscu ma tylko osoba, która wykupiła dane miejsce. Jak to wiec jest ze sprzedażą lub odstąpieniem grobu?

Fot. Marcin Robert Maź / Targówek, Bródno, Zacisze

Fot. Marcin Robert Maź / Targówek, Bródno, Zacisze

Odstąpienie to dziura w prawie, która pozwala na odstąpienie komuś miejsca pochówku. Miejsca nie mozna bowiem sprzedać. Jeżeli na nekropolii pochowany jest członek naszej rodziny bliższy lub dalszy, zarząd cmentarza najczęściej pozwala na dochówek, o ile jest tam jeszcze miejsce. Tak więc osoba, która chce kogoś pochowac składa oświadczenie i… tyle. Oznacza to, że w jednym grobie może leżeć nawet kilka zupełnie niespokrewnionych ze sobą osób.

Jeżeli widzimy więc ogłoszenie o odstąpieniu miejsca na zabytkowym cmentarzu, zanim wykonamy telefon, lepiej się zastanówmy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.