Lasy Państwowe ostrzegają: to śmiertelnie groźny owad

Lasy Państwowe ostrzegają, że gdy spotkacie tego owada, lepiej omijać go z daleka lub podziwiać piękno przyrody z daleka. Mimo, że piękny jest też niebezpieczny.

Fot. Pixabay

Oleica Krówka to gatunek chrząszcza z rodziny majkowatych o ciemnogranatowym, niebieskoczarnym lub czarnym ubarwieniu ciała z metalicznym połyskiem.

Jest pasożytem pszczół i najczęściej występuje tam, gdzie są pszczoły. Jaja są składane w ziemi przez samice. Kiedy larwy wyklują się, wspinają się na kwiatek i czekają na odwiedziny samotnych pszczół. Dzięki dobrze rozwiniętym pazurom larwy przyczepiają się do pszczoły i wracają z nią do gniazda. Tutaj żywią się jajami pszczoły oraz zebranym przez nie pyłkiem i nektarem. Larwa przepoczwarcza się w gnieździe pszczelim i zaraz potem opuszcza gniazdo, aby szukać partnera.

„Dorosły owad podczas sytuacji stresowych owad wydziela oleistą żółtą ciecz, zawierającą silnie trującą związek chemiczny- kantarydynę, jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie dawniej kantarydynę wykorzystywano w medycynie (pobudza zakończenia nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego), jako afrodyzjak i do produkcji trucizny. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji. Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, to jego “arsenał”, może silnie podrażnić ludzką skórę, szczególnie gdy substancja dostanie się do nosa i oczu” – piszą Lasy Państwowe.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c