Likwidacja OFE. Polacy wkrótce otrzymają około 10 tys. zł na konto

Premier poinformował o likwidacji OFE. Oznacza to, że dostaniemy nie część, a całość zgromadzonych na OFE oszczędności. Dla przeciętnego członka OFE to około 10 tys. zł. Ci, którzy chcą je zabrać, będą jednak musieli nieco oddać.

Fot. Pixabay

Wyjścia będą dwa. Albo decydujemy się przenieść środki do ZUS bez żadnej straty albo tez wypłacić środki na konto emerytalne tzw. IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne.

Drugie wyjście będzie jednak opodatkowane 15-procentowym ryczałtem. Najpierw zapłacimy 7,5 proc. wartości w 2020 roku i drugie tyle w 2021 roku, które zostaną przekazane do FUS. Będzie to także rozwiązanie „domyślne”. Jeżeli będziemy chcieli przenieść środki do ZUS, będziemy musieli złożyć stosowne oświadczenie.

Każdy członek OFE zgromadził na koncie średnio 10 tys. zł. Należy jednak dodać, że pieniądze trafią do nas dopiero po przejściu na emeryturę. Konta będą dziedziczone. To oznacza, że jeżeli na koncie zostaną jeszcze środki, otrzymają je po śmierci beneficjenta jego najbliżsi.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.