Lista wstydu: Niezwykłe miejsce z duszą i kamienica-świadek historii pomazane i popękane [WIDEO]

Zaczynamy cykl „lista wstydu”, opisujący najbardziej pomazane, zdewastowane i zapuszczone budynki w stolicy, które już dawno powinny być odrestaurowane. Zaczynamy od jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy.

Bazgroły, popękane, rozpadające się schody i oficyna, jak w slumsach. Tak obecnie prezentują się budynki nad którymi umieszczony jest niemy świadek historii: słynny napis.

Dwie sąsiadujące ze sobą kamienice: socrealistyczna kamienica wzniesiona w roku 1950, znajdująca się przy ulicy Nowy Świat 15 w Warszawie na rogu Alei Jerozolimskich oraz kamieniczka pod adresem Nowy Świat 17 pamiętają czasy już powojenne, ale miejsce to ma swoją przedwojenną historię. Pierwsze budynki stanęły tu w 1823 roku. Wtedy były własnością kupca herbacianego. W latach 50 XIX wieku była tu znana kawiarnia. Odwiedzali ją Stefan Żeromski, Reymont, Leśmian czy Zaruba. Grano na żywo wieczorami, a nad rankiem czytano poranną prasę. Lokal przetrwał pierwsze lata wojny, ale dostępny był tylko dla Niemców. Potem budynek został zniszczony.

W latach 1949–1950 zbudowano przy rogu ulic nową kamienicę w stylu socrealistycznym według projektu Zygmunta Stępińskiego. Był to gmach Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy, stał się sławny z powodu umieszczonego na jego elewacji dużego napisu „CAŁY NARÓD BVDVJE SWOJĄ STOLICĘ” nad poziomem parteru (taki krój czcionki „U” wybrał projektant). Hasło było w tamtych czasach bardzo popularne. Warszawiacy, wojsko polskie i radzieckie, a także mnóstwo ochotników z innych miast odgruzowywali Warszawę. Obecnie obie kamienice są połączone i w obu mieszczą się sklepy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c