Łowicz, Nieborów – Arkadia, Sromów. Ruszają zapisy na jednodniową wycieczkę!
Przed nami wakacje, a to znaczy, że czas ruszyć w niedalekie, jednodniowe trasy. Pierwsza trasa poprowadzi nas do Łowicza, Nieborowa, i Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich. Ci, którzy z nami jeżdżą, wiedzą, że to będzie bardzo dobrze spędzony czas!
Pierwsza historyczna wzmianka o Łowiczu pojawia się w bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Nazwę wywodzi się najczęściej od osady łowców. Prawa miejskie uzyskuje Łowicz przed 1298 r. Ok. 1355 r. arcybiskup Jarosław Skotnicki w miejscu drewnianego grodu nad Bzura wznosi murowany zamek gotycki, który staje się ośrodkiem administracji kościelnej i gospodarczej kasztelanii łowickiej.
Co zobaczymy w Łowiczu?
Wspaniałą barokowo-renesansowa świątynię, z przebogatą historia, ruiny Zamku łowickiego, rokokowy kościół pijarów, i niezwykły Trójkątny Rynek.
Dalej ruszymy do Nieborowa. Tu obowiązkowo poznamy historię Pałacu w Nieborowie – barokowego pałacu zaprojektowany przez genialnego Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego. Pałac od 1774 do 1944 należał do rodziny Radziwiłłów. Zapoznamy się z biografią artysty przybyłego z Holandii, jak i dziejami samego pałacu, jak i ogrodu barokowego, jak i romantycznej Arkadii!
Muzeum Ludowe w Sromowie to niewielkie prywatne muzeum należące do rodziny Brzozowskich. Znajduje się w pobliżu Łowicza, zatem jest to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu o każdej porze roku. Warto podkreślić fakt, że muzeum istnieje od 1972 roku i cały czas się rozrasta. Można tu poznać ciekawostki i historię związaną z rękodziełem ludowym, jak i rzeczami codziennego użytku wykorzystywanymi w regionie. Właściciele muzeum posiadają niezwykły talent plastyczny i wokalny, co z pewnością umili wizytę w muzeum. Niezwykłą ekspozycją będą z pewnością drewniane figury w liczbie 600, z których aż 400 przedstawiają wiejskie wesele, procesję Bożego Ciała, czy też codzienne wiejskie prace.
Jak dobrze pójdzie, na zakończenie zajedziemy do Guzowa!
Data wyjazdu: 20 lipca (sobota)
Godzina wyjazdu: 8.00
Miejsce: Plac Bankowy
Cena: 110 pln (cena zawiera ubezpieczenie, transport, usługę przewodnicką, nie zawiera obiadu, i wejść do obiektów, ok. 30 pln plus obiad ok. 25 pln) W cenie mikroporty dla wygody!
Powrót: ok. 19.00
Szczegóły dotyczące rezerwacji, płatności itd prosimy kierować na mail:
kontakt@portalwarszawski.com.pl , i portal.warszawski@gmail.com
Portal Warszawski
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.