„Ludzie bierzta, bo to Reszta!” Jarmark produktów regionalnych Z Gruntu Polska, dwumetrowy kleszcz, Centrum Nauki Kopernik i odkrywanie Toru Służewiec.
Jarmarki produktów małego rolnictwa i przetwórstwa Z Gruntu Polska odbywają się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w 5 kolejnych weekendów począwszy od 18 sierpnia. Odwiedzający znajdą tutaj nie tylko stoiska, na których poszczególni rolnicy sprzedają owoce swojej pracy. Jest masa atrakcji!
Dzieci spróbują swoich sił na torze lekkoatletycznym, wysłuchają arcyciekawych pogadanek naukowych w namiocie Centrum Nauki Kopernik i zobaczą ścieżkę edukacyjna lasów Państwowych z ogromnymi modelami pszczoły i kleszcza. Do tego warsztaty bartnicze, prezentacja ptaków szponiastych i sów, warsztaty z cechowania i piłowania drewna, budowanie drewnianego domku. Dla wielu odwiedzających atrakcją są gonitwy końskie, które odbywają się na zabytkowym obiekcie należącym do Totalizatora Sportowego równocześnie z jarmarkiem. Partnerami programu Z Gruntu Polska i Jarmarku są Totalizator Sportowy, PKO BP, PKN Orlen, Tor Służewiec i Lasy Państwowe.
Organizatorzy nie kryją, że pomysł organizacji serii jarmarków krajowej żywności lokalnej i regionalnej, wynika bezpośrednio z założeń Programu „Z GRUNTU POLSKA”, tj. planu odtworzenie i wsparcie gospodarstw rodzinnych i małych przetwórców. W niedalekiej przyszłości organizatorzy Jarmarków Z Gruntu Polska zamierzają uruchomić pod adresem www.zgruntupolska.pl internetową aplikację, służącą do sprzedaży bezpośredniej artykułów rolnych.
Test formuły
Jarmarki mają długą tradycję i naszym zdaniem celowa jest organizacja takich wydarzeń nie tylko w Warszawie, nie tylko z okazji świąt i uroczystości. Nasze wydarzenia na Torze są rodzajem testu miejsca i formuły, w przyszłości planujemy organizację takich wydarzeń na większą skale, i tu na Torze Służewie i w wielu miastach Polski. Zawsze z udziałem rodzinnych gospodarzy– mówi Tomasz Mocarski, autor projektu Z Gruntu Polska i organizator służewieckich jarmarków.
Zbudujemy nowy dom
W ramach wydarzenia Z Gruntu Polska, poza sprzedażą produktów rolnych, odbywają się m.in. eksperymenty Centrum Nauki Kopernik, PKO BP stawia tor lekkoatletyczny dla dzieci, a lasy Państwowe organizują w niektóre edycje m.in. warsztaty bartnicze, prezentację ptaków szponiastych i sów, warsztaty z cechowania i piłowania drewna, budowanie drewnianego domku. W strefie relaksu będzie można spocząć i posłuchać muzyki, wypić kawę w Stop Cafe Orlenu. Organizatorzy starają się też, by w niektórych terminach w niektórych terminach odtworzyć nastrój przedwojennej i powojennej Warszawy.
Jarmark bez dress kodu. Wielu Warszawiaków odkryje miejsce na nowo
Do Trybuny Honorowej nie zostaną wpuszczeni goście ubrani w klapki i sandały, ale w strefie Jarmarku w sąsiedztwie białego padoku nie obowiązuje dress kod. Wielu Warszawiaków odwiedzających Jarmark z Gruntu Polska wybucha zachwytem na widok pięknego terenu i zabudowań, które są perłą architektury modernistycznej, dla których przyjeżdżają tu architekci z całego świata. Niewielu wie, że pierwszy raz bomba poszła tu w górę już 3 czerwca 1939 roku. Niestety, warszawiacy nie zdążyli się nacieszyć nowym torem. Ostatnie gonitwy przed wybuchem wojny rozegrano 31 sierpnia 1939 roku. O tym, jak wielką popularnością cieszyły się wówczas wyścigi niech świadczy fakt, że w 1939 roku na stołecznym hipodromie biegało ponad tysiąc koni, w tym wiele takich, których zazdroszczono nam za granicą. Podczas wojny Tor nie ucierpiał w latach wojny aż tak bardzo, żeby całkowicie uniemożliwić starty. Zapobiegli temu sami Niemcy, bowiem na terenie wyścigów stacjonowały odwodowe oddziały SS.
O wystawcach i przyszłości
Jarmarki z Gruntu Polska będą rosły, ale już teraz warto przyjrzeć się idei, a przy okazji sprawdzić, kto sprzedają swoje produktu na Torze Służewiec. Czy, jak chce Tomasz Mocarski, Jarmarki przyjmą się w tym miejscu i staną się miejscem zakupowym Warszawiaków, a na pewno mieszkańców Ursynowa i Mokotowa? Dobre pytania. Takie są w każdym razie ambicje organizatorów. Test rozpoczęty – Może wrócimy już na Boże Narodzenie, potem na Wielkanoc i na stałe od maja 2019. – W tym czasie chcemy rozbudować bazę producentów lokalnych i umieścić w tym miejscu bazar, który będzie konkurencją dla hipermarketów. Warto kupować dobre jedzenie bezpośrednio od jego wytwórców – dodaje Mocarski.
Oficjalnym organizatorem jest agencja KAI „Info” z Olsztyna przy współpracy, Totalizatora Sportowego, PKO BP, PKN Orlen, Toru Służewiec i Lasów Państwowych.
Więcej informacji znajdziecie tutaj:
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.