Marsz ku pamięci ofiar rzezi Woli [ZDJĘCIA]

5 sierpnia przypada rocznica masowego mordu ludności cywilnej przez Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego w dzielnicy Wola. Masakra miała miejsce na skutek rozkazu wydanego przez Adolfa Hitlera o całkowitej likwidacji miasta i wymordowaniu jego mieszkańców. Eksterminacją dowodził generał SS Heinz Reinfarth. W trakcie masakry zostało zabitych 50 tysięcy mieszkańców Woli.

Fot. Marek Borkowski

W chwili obecnej trwa marsz upamiętniający ofiary. Złożono kwiaty przy pomniku u zbiegu ulic Leszno i al. Solidarności. W wydarzeniu bierze udział ok. 1000 osób, a tym orkiestra wojskowa, kompania reprezentacyjna wojska, a także warszawiacy.

Marsz kieruje się ku Cmentarzowi Powstańców Warszawy. O godzinie 20:30 zostanie tam otwarta wystawa „Zachowajmy ich w pamięci”. Uczestnicy marszu niosą kartki z nazwiskami zamordowanych i świece. Organizatorem Marszu Pamięci i wystawy „Zachowajmy ich w pamięci” jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fot. Marek Borkowski

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.