Masa Powstańcza 2017 przejazd rowerowy ulicami Warszawy szlakiem batalionu „ZOŚKA”
Batalion „Zośka”, jeden z najbardziej znanych oddziałów Powstania Warszawskiego, został patronem tegorocznej Masy Powstańczej organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego już po raz 11 w rocznicę wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku. 6 sierpnia warszawscy rowerzyści przemierzą stolicę, podążając szlakiem bojowym Zośkowców.
Trasa przebiega obok obiektów związanych z patronem wydarzenia i obejmuje cmentarze ewangelickie przy ul. Żytniej i Młynarskiej, budynek przedwojennej Publicznej Szkoły Powszechnej św. Kingi (ul. Okopowa 55a) – „Twierdzę Zośki”, cmentarz żydowski, Gęsiówkę (ul. Anielewicza 34), kościół pw. św. Jana Bożego (ul. Bonifraterska), ul. Bielańską, Ogród Saski, dziedziniec kamienicy przy ul. Hożej 11 (ostatni rozkaz płk. „Radosława”), Al. Ujazdowskie 11 (śmierć „Anody”, represje UB).
Legendarny Batalion „Zośka” został utworzony z harcerzy Szarych Szeregów. Oddział formalnie powstał w 1943 roku i już wówczas miał za sobą szereg brawurowych akcji dywersyjnych ze słynną akcją pod Arsenałem na czele. To w szeregach „Zośki” walczył poeta Krzysztof Kamil Baczyński „Krzyś”, Jan Rodowicz „Anoda” i Andrzej Romocki „Morro”.
W Powstaniu Warszawskim Zośkowcy brali udział w najcięższych walkach Zgrupowania „Radosław” na szlaku Wola – Stare Miasto – Czerniaków. Na Woli wsławili się wyzwoleniem obozu koncentracyjnego KL Warschau, tzw. Gęsiówki, a na Starym Mieście uczestniczyli w najważniejszych taktycznie walkach, m.in. w natarciu na Dworzec Gdański. Batalion „Zośka” był jedynym oddziałem, który w czasie szturmu nocnego z 30 na 31 sierpnia 1944 roku sforsował zaporę ognia na ulicy Bielańskiej i przebił się ze Starego Miasta przez Ogród Saski do Śródmieścia.
W czasie Powstania w szeregach „Zośki” walczyło 520 żołnierzy. Poległo 360, co stanowi 70% oddziału. Po wojnie wielu członków batalionu zostało poddanych represjom przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.