Masowe kontrole w całej Polsce. 500+ odebrane dziesiątkom tysięcy osób
W Polsce przeprowadzane są masowe kontrole związane ze świadczeniami 500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak wynika z danych ZUS, 80 tys. osób straciło już prawo do świadczeń. Nie wszyscy są sprawdzani.
Obywatele Ukrainy korzystający z programów świadczeń 500 plus oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w Polsce doświadczają znaczącego spadku w dostępie do tychże świadczeń. Z najnowszych danych wynika, że co piąty beneficjent z Ukrainy stracił prawo do świadczenia w Polsce. W odpowiedzi na ten trend, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przedstawił wyjaśnienia.
W maju tego roku liczba ukraińskich obywateli korzystających ze świadczenia 500 plus wynosiła 700 tys. Teraz ta liczba spadła do 440 tys., co jest znaczącym spadkiem w krótkim czasie. ZUS podkreśla, że główną przyczyną takiej sytuacji są przeprowadzane przez instytucję kontrole. Głównym celem tych kontroli jest sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczenia rzeczywiście mieszka i przebywa w Polsce przez co najmniej 30 dni. Jeśli świadczeniobiorca wyjeżdża za granicę nawet o jeden dzień dłużej niż przewiduje to regulamin, traci on prawo do świadczenia.
Jednakże kontrole ZUS ujawniły, że wielu świadczeniobiorców z Ukrainy nie tylko wyjeżdża za granicę na krótki okres, ale często decyduje się na dłuższy wyjazd – na przykład do Niemiec czy nawet za ocean. Niestety, wielu z nich zapomina formalnie rezygnować ze świadczenia, co skutkuje automatycznym jego zawieszeniem po kontroli.
W ciągu ostatniego roku od początku trwania programu, aż 80 tys. osób z Ukrainy straciło dostęp do świadczeń w Polsce. Ten masowy spadek pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie regulaminu oraz konieczność informowania instytucji o wszelkich zmianach dotyczących pobytu beneficjenta w kraju.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.