Masz tę aplikację na telefonie? Szybko ją usuń!

Ze sklepu Google Play z aplikacjami na Androida usunięto szkodliwą aplikację zainfekowaną trojanem. Chociaż Joker nie jest już dostępny do pobrania, to użytkownicy Androida powinni sprawdzać swoje telefony

Fot. Pixabay

Na problematyczną aplikację Cool Emoji Maker zwrócił uwagę zespół SecneurX na Twitterze. Pobrano ją ponad 10 tys. razy, co z uwagi na specyficzne oznaczenia w sklepie Google Play może oznaczać nawet niecałe 50 tys. pobrań.

Obecnie program nie jest już dostępny do pobrania, jednak może on być dystrybuowany innymi drogami. Usunięcie z Google Play nie oznacza także końca zagrożenia dla użytkowników Androida. Osoby, które wcześniej same pobrały aplikację, muszą ją odinstalować z telefonów we własnym zakresie.

Ponieważ aplikacja Cool Emoji Maker zawierała trojana Joker, warto dodatkowo zainteresować się swoim bezpieczeństwem. Wirus ten wykrada dane z książki adresowej oraz treść SMS-ów, a także zapisywać użytkownika do niechcianych usług premium. Koniecznością jest więc m.in. kontakt z bankiem oraz operatorem, by wykluczyć podejrzane aktywności na kontach. Cool Emoji Maker teoretycznie miało służyć wyłącznie do tworzenia własnych emoji. Atakujący mogli więc założyć, że w łatwy sposób zainfekują smartfony najmłodszych osób, które mogą stanowić większość użytkowników tego typu programów.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.