Ministerstwo chce wiedzieć czy uczniowie często się modlą i czy dotykano ich w miejscach intymnych. Są kwestionariusze

Nauczyciele dostali ankietę do przeprowadzenia wśród uczniów. Zagadnienia dotyczą sytuacji materialnej, częstotliwości uczęszczania na msze, przynależności do oazy czy… dotykania w miejscach intymnych. ZNP jest oburzone i żąda wyjaśnień od MEN.

Fot. Pixabay

Pierwsza podjęła temat Gazeta Prawna. Badania przeprowadzone były w woj. lubuskim, jednak we wcześniejszych latach przeprowadzane były w innych województwach. Nie dotyczyły aż tak bardzo wrażliwych sfer. Możliwe więc, że w kolejnych latach czekają nas badania także i w warszawskich szkołach.

Ankiety według MEN powinny być wypełniane anonimowo. Są jednak tak szczegółowe, że bez problemu można rozpoznać danego ucznia. Mało tego, ankieta skierowana jest do uczniów klas I-III, a więc najmłodsi, zgodnie z podstawą programową nie umieją jeszcze pisać i muszą wypełnić ankietę przy wsparciu nauczyciela.

Dzieci, pytane są o to czy mieszkają z biologicznymi rodzicami czy też może z macochą lub ojczymem, czy rodzice są po rozwodzie lub w separacji. Dodatkowo dzieci opisują wykształcenie rodziców. Są też pytania o uczestnictwo we mszy świętej, przynależności do oazy i o to czy były dotykane w miejscach intymnych.

Eksperci pytani przez Gazetę Prawną o opinię twierdzą, że pytania za bardzo ingerują w prywatność uczniów. To samo dotyczy ankiety dla rodziców, która ingeruje w ich prywatne sprawy.

Ministerstwo jednak obstaje przy swoim.

„Badanie w żaden sposób nie było obligatoryjne dla dyrektorów szkół. Istniała i istnieje możliwość stosowania własnych narzędzi pomiaru. Co więcej, ankiety były dobrowolne, a rodzice byli o nich poinformowani. Również każde pytanie było uzasadnione potwierdzonymi badaniami naukowymi i wynika z kanonu wiedzy stosowanej powszechnie przez środowisko akademickie. I tak np. część pytań dotyczyła rodziny, gdyż może ona stanowić nieocenione źródło wsparcia i być czynnikiem chroniącym lub też czynnikiem ryzyka” – mówi Anna Ostrowska, rzecznik MEN.

Źródło: Gazeta Prawna


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.