Młody Syryjczyk próbował oszukać dwa razy

Obywatel Syrii, który dwukrotnie chciał wprowadzić w błąd funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin został zatrzymany a następnie osadzony w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli.

Fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

18 letni obywatel Syrii, który przyleciał do Polski ze Szwecji, do kontroli przedstawił funkcjonariuszom syryjski paszport oraz wystawioną na te same dane szwedzką kartę pobytu. Wizerunek cudzoziemca znajdujący się w karcie pobytu wzbudził wątpliwości czy jest to ta sama osoba, której wizerunek widnieje w paszporcie. Paszport oraz karta nie nosiły znamion fałszerstwa, dlatego funkcjonariusze podejrzewali, że paszport syryjski został wydany na dane, które są w szwedzkiej karcie pobytu. Paszport zawierał zdjęcie osoby, która się nim faktycznie posługiwała a wizerunek w karcie należał do innej, natomiast dane osobowe w obu dokumentach były takie same. Najprawdopodobniej, więc paszport syryjski został wyrobiony na dane posiadacza szwedzkiej karty. Wątpliwości funkcjonariuszy potwierdziło to, że zapytany o datę urodzenia Syryjczyk potrafił podać tylko rok urodzenia oraz w momencie przedstawienia mu powiększonego wizerunku osoby widniejącej w karcie pobytu powiedział, że to nie jest on.

Cudzoziemiec został zatrzymany, a następnie przedstawiono mu zarzuty posłużenia się, jako własnym, dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby oraz okazania do kontroli funkcjonariuszowi Straży Granicznej, uprzednio wyłudzony dokument tożsamości w postaci paszportu, czyli o czyny z  art. 275 § 1 kk i art. 273 kk.

Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał łącznej karze za obydwa przestępstwa w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata.

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim wydał postanowienie o umieszczeniu cudzoziemca w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli na okres 3 miesięcy licząc od dnia zatrzymania.

Copyright © 2016 warszawawpigulce.pl Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.