Moc wodniackich atrakcji nad Wisłą już 17 października!

Moc wodniackich atrakcji nad Wisłą. W najbliższą sobotę, 17 października, mieszkańcy stolicy będą mogli podziwiać wiślaną paradę łodzi i statków. Dodatkowo przy Cyplu Czerniakowskim po raz ostatni w tym sezonie, odbędą się pokazowe wyścigi smoczych łodzi.

Gloria Mechanica. Fot. Piotr Kobieracki / YouTube

Gloria Mechanica. Fot. Piotr Kobieracki / YouTube

Parada łodzi i statków na Wiśle
Kilkanaście tradycyjnych łodzi drewnianych z ożaglowaniem rejowym oraz rozprzowym, w towarzystwie bocznokołowca „Gloria Mechanica”, zaprezentuje się mieszkańcom Warszawy w sobotę, 17 października. W paradzie wezmą udział łodzie, które reprezentowały Polskę na Festiwalu Loary w Orleanie (m.in. „Święta Barbara” – rejowiec z wielkim bawełnianym żaglem o pow. 35m2; „Zygmunt” – bat wiślany, znany w Warszawie jako „Taxi Wisła” i wiele innych jednostek).

Parada rozpocznie się na wysokości wyspy przy plaży Poniatówce o godzinie 12.00. Łodzie, będą kierowały się w stronę Podzamcza (w zależności od siły wiatru, na żaglach, wiosłach i silnikach). Na wyspę powrócą między godziną 14.00 a 15.00.

Jeśli warunki żeglarskie będą sprzyjające odbędą się również dwa biegi żaglowców. Pierwszy z nich to regaty rejowców. Dwie drewniane krypy na najbardziej tradycyjnym ożaglowaniu rejowym będą ścigać się na trasie, której start wyznaczy wyspa Poniatówka, a metę kierunek wiatru (most Łazienkowski lub Świętokrzyski). Drugi bieg żaglowców zaangażuje mniejsze jednostki: baty i pychówki, które na ożeglowaniu rozprzowym przepłyną podobną trasę.

Harmonogram:
godz. 12.00 – start parady (wyspa Poniatówka – Podzamcze)
godz. 14.00 – powrót łodzi na wyspę Poniatówkę
godz. 15.00 – 18.00 – w zależności od warunków atmosferycznych – dwa biegi żaglowców; rejowce oraz baty i pychówki na żaglach rozprzowych.

Wyścigi smoczych łodzi
W sobotnie przedpołudnie w pobliżu Cypla Czerniakowskiego odbędą się pokazowe wyścigi smoczych łodzi. Oprócz wyścigu zawodników KS Spójnia, który odbędzie się o godz. 11.00, do wspólnej zabawy zaproszeni będą wszyscy , którzy będą chcieli  popływać wspólnie ze sportowcami Spójni, na smoczej łodzi.

Smocze łodzie w Klubie Sportowym Spójnia Warszawa powstały w roku 2004 z inicjatywy kilku zapaleńców, byłych kajakarzy i kanadyjkarzy klubów sportowych z Warszawy – Skry, Marymontu, Drukarza, WTW oraz Spójni. Członkami grupy są zarówno mężczyźni jak, i kobiety w wieku od 12 do 65 lat.

Oba wiślane wydarzenia współfinansowane są ze środków m.st. Warszawy.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.