Mogą wrócić maseczki i restrykcje. W Europie szaleje kolejny wariant koronawirusa

W Europie mamy do czynienia z kolejnym wariantem koronawirusa. Chociaż nadal jest to Omikron, to warianty BA.1 i BA.2 zamienia się w BA.4 i BA.5. Do Polski nowa fala również dojdzie.

Fot. Warszawa w Pigułce

Według krótkookresowych prognoz na początku lipca czeka nas pewne zwiększenie. Takie przejściowe, do około tysiąca przypadków dziennie – mówił na antenie radia RMF FM szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Słowa te potwierdzają eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego. Mimo wzrostu nie będzie to duża skala – społeczeństwo ma jeszcze odporność ze szczepień i przechorowań, nie ma szkoły, a kontakty są krótkotrwałe, do dłuższych dochodzi na świeżym powietrzu.

To może jednak zmienić się na jesieni. – We wrześniu i październiku krzywa pójdzie w górę. Czekamy na dokładne wyliczenia, ale spodziewamy się liczby potrzebnych łóżek szpitalnych między kilkoma a kilkunastoma tysiącami – mówi dr Franciszek Rakowski, kierownik zespołu covidowego w ICM UW pytany przez Wyborczą o rozwój pandemii.

Nasze modele dotyczą sytuacji takiej, jak obecna, gdy nie ma żadnych obostrzeń epidemicznych. Prawdopodobne jest, że jesienią zostanie przywrócony nakaz noszenia maseczek, być może sanepid wróci do systemu izolacji i kwarantanny. Nie sądzę jednak, by były zamykane szkoły czy restauracje – dodaje specjalista.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]