Czy wiecie gdzie na Grochowie znajduje się kapsuła czasu?

Czegoś mi tu brak – myślę za każdym razem mijając była lokalizacje przy ulicy Grochowskiej 215. W 2010 roku kamienica przeszła remont elewacji, w wyniku którego mural został zdemontowany i zakryty. Organizacji „Bliżej konsumenta” udało się ocalić wypukła konstrukcje, czyli charakterystyczne jajo. Mural był unikatem – jedynym trójwymiarowym obiektem tego typu w Polsce. Nawiązywał on do logo autorstwa Emilii Nożko-Paprockiej będącego znakiem zrzeszenia drobiarskiego PolDrob. Powstał on w latach 70tych XX wieku i na stale wpisał się w krajobraz Ronda Wiatraczna.

Jajo2

Jajo w latach 70tych – autor nieznany

Fundacja „Bliżej konsumenta” doceniła wartość sentymentalna, a także plastyczne walory muralu i przez kilka lat starała się o przywrócenie go w dawnej formie w starym miejscu. Nie pozwalała na to jednak gwarancja udzielona przez wykonawcę elewacji. Po trzech latach inwestycja ponownie została wstrzymana przez właściciela działki przylegającej do kamienicy przy Grochowskiej 215. Planuje on postawić tam wysoki budynek, który nie współgra z przestrzenną koncepcją muralu.

Jajo

Fot. Warszawa w Pigułce

Siłą rzeczy rozpoczęto poszukiwania miejsca na grochowskie jajo. Wyeksmitowany mural znalazł nowe miejsce z drugiej strony Universamu na ulicy Męcińskiej 42, gdzie do dziś cieszy oko Prażan.

Ciekawostka! Mieszkańcy kamienicy z Grochowskiej 215 postanowili potraktować jajo jako kapsułę czasu i umieścić tam pamiątki takie jak zdjęcia czy listy! 🙂

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]