Mural na Siennej zostaje! Instytut wycofuje się z pomysłu

Mural na Siennej 45. Fot. Google Street View

Mural na Siennej 45. Fot. Google Street View

Niedawno pisaliśmy o wielkim muralu z okiem, który miał przykryć żołnierzy włoskiego artysty Blu. Po licznych protestach Instytut Teatralny wycofuje się z pomysłu. Jako oficjalny powód podaje falę sprzeciwów i agresji z jaką się spotkał:

„Mural Woynarowskiego miał podejmować dialog z mieszkańcami stolicy, tak jak teatr szuka dialogu z widzem. Miał. Pomimo uzyskania przez Instytut Teatralny wszelkich zgód i pozwoleń, pomimo omówienia z producentami muralu Blu sposobu jego symbolicznego pożegnania, kierunek rozmowy o lokalizacji pracy przybrał tryb i ton zdecydowanie sprzeczne z naszymi intencjami. Fala agresji i niemerytorycznego hejtu uderzyła w Instytut i dotknęła artystę. W żadnym razie nie chcemy prowadzić debaty o teatrze publicznym w ten sposób ani narażać artysty na jakikolwiek dyskomfort takiej sytuacji”

Instytut… odda tez mural, jeżeli ktoś znajdzie dla niego lokalizację:

„Mural Jakuba Woynarowskiego przy ul. Siennej 45 w Warszawie nie powstanie, ale stanie się PUBLICZNYM dobrem inaczej. W porozumieniu z artystą upubliczniamy i oddajemy jego projekt temu, kto zechce go przyjąć. Rezygnujemy z prawa do posługiwania się nim na zasadzie wyłączności i ogłaszamy „otwarte wezwanie” do realizacji muralu w najlepszej dla niego przestrzeni.

Instytut Teatralny sfinansuje wykonanie jednej realizacji. Kolejne mogą powstać w miejscu i formacie uzgodnionym z twórcą. Sam projekt również zostanie umieszczony w domenie publicznej. O szczegółach poinformujemy 22 maja w Instytucie Teatralnym, kiedy mural zostanie symbolicznie oddany publiczności.”

Projekt muralu, który miał zastąpić żołnierzy

Projekt muralu, który miał zastąpić żołnierzy


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.