Na Żoliborzu zostanie odsłonięty mural z wizerunkiem Davida Bowie

W tym tygodniu na warszawskim Żoliborzu przy ul. Marii Kazimiery 1 powstanie mural Davida Bowie. Będzie to kolejny mural w Europie upamiętniający artystę. Najsłynniejszy znajduje się w londyńskiej dzielnicy Brixton.

Fot. wspieramkulture.pl

Fot. wspieramkulture.pl

Bardzo możliwe, że niedługo kolejny powstanie również w Berlinie. Murale Davida Bowie powoli stają się trendem, który zaczął rozprzestrzeniać się po Europie. Co ciekawe, przedsięwzięcie zostało częściowo sfinansowane przez mieszkańców Warszawy. Za pośrednictwem portalu Wspieram Kulturę internauci przekazywali środki na ten cel.

Najprawdopodobniej w kwietniu 1976 r. pociąg, którym do Moskwy podróżował David Bowie, zatrzymał się w Warszawie na planowy postój techniczny. Muzyk, zafascynowany szarym, apokaliptycznym widokiem miasta, wyszedł na krótki spacer po Żoliborzu. Na Placu Wilsona – wówczas Komuny Paryskiej – wszedł do sklepu z płytami winylowymi, w którym kupił album Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Warszawskie zakupy wykorzystał na swojej kolejnej płycie „Low” (1977). Jeden z utworów, noszący tytuł „Warszawa”, w dużej części oparty jest na kompozycji „Helokanie” Stanisława Hadyny, twórcy „Śląska”. Na pamiątkę warszawskiej wizyty Bowiego stowarzyszenie Stacja Muranów postanowiło zorganizować konkurs na projekt muralu z wizerunkiem zmarłego w styczniu artysty.

Autorem projektu muralu jest Dawid Celek, którego wybrali w głosowaniu internauci. Mural namaluje już w przyszłym tygodniu wspólnie z ekipą agencji kreatywnej IDEAMO (malowanie będzie trwało od 18-20.04). Inicjatywa wzbudziła spore zainteresowanie mediów. Uroczyste odsłonięcie wraz z dodatkowymi atrakcjami odbędzie się 21 kwietnia, a całe wydarzenie zostanie zwieńczone imprezą w barze Studio.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c