Muzeum Historii Polskiej powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej

Wizualizacja Muzeum Historii Polski

Wizualizacja Muzeum Historii Polski

11 listopada 2018 roku, na terenie Cytadeli Warszawskiej powstanie Muzeum Historii Polski. Na spotkaniu przedstawicieli obiektu z premier Ewą Kopacz ustalono, że budowa zostanie w całości sfinansowana z budżetu państwa. W spotkaniu uczestniczyli także Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej, Małgorzata Kidawa-Błońska, minister w kancelarii premiera oraz Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Formalnie muzeum funkcjonuje już od 2006 roku. Konkurs na projekt rozstrzygnięto trzy lata później. Pierwotnie budowla miała stanąć w okolicy Placu na Rozdrożu, a jej kosz szacowano na 350 mln zł. Projekt jednak zarzucono. Do tematu wrócono dopiero w listopadzie 2014 roku, głównie dzięki apelom posłów Prawa i Sprawiedliwości:

„Po ośmiu latach od utworzenia Muzeum Historii Polski nadal nie wiadomo, gdzie ma mieć ono swoją siedzibę oraz z jakich środków i kiedy miałaby zostać sfinansowana budowa. Komisja Kultury i Środków Przekazu uważa taki stan rzeczy za niedopuszczalny.” – głosił dezyderat

Po ustaleniu szczegółów, określono też wstępną datę: 11 listopada 2018 roku. „W Warszawie powstanie nowe miejsce dedykowane polskiej historii i kulturze – Cytadela Muzeów – otwarte dla wszystkich, a więc także włączające w tkankę miasta niedostępny do tej pory ogromny zespół fortyfikacji” – napisano w oficjalnym komunikacie Centrum Informacji Rządu.

Brama Straceń Cytadeli Warszawskiej. Fot. Wikipedia

Brama Straceń Cytadeli Warszawskiej. Fot. Wikipedia

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.