Muzułmański Cmentarz Tatarski – jedna z dwóch muzułmańskich nekropolii w Stolicy

Kiedy w 1867 roku zamknięto Muzułmański Cmentarz Kaukaski przy ul. Młynarskiej imam Seifetdin Chosianow Sinnajew wyszedł z inicjatywą utworzenia nowej nekropolii. W ten sposób został powstał Muzułmański Cmentarz Tatarski. Jest to jedna z najmniejszych warszawskich nekropolii. Pierwotnie zajmowała powierzchnię 0,5 ha, teraz ma nieco ponad 1 ha. Doskonale widać to na zdjęciach, gdzie stanęliśmy już pod ścianą w samym rogu cmentarza.

IMG_1394

Fot. Warszawa w Pigułce

Większość chowanych tu ludzi to Polscy Tatarzy pochodzący z obszaru Wielkiego Księstwa Litewskiego, ale nie tylko. Początkowo byli tam bowiem chowani muzułmańscy żołnierze carskiej armii. Podstawowym kryterium wyboru miejsca na pochówek była zamożność zmarłego. Na prawo od wejścia chowano bogatszych, na lewo biedniejszych. Podział ten został jednak zniesiony przez warszawskiego imama. Jak większość zabytków w Stolicy także i ten ucierpiał niestety podczas II Wojny Światowej. Najpierw podczas Powstania Warszawskiego, póżniej w okresie wycofywania się wojsk hitlerowskich. Wtedy to na teren cmentarza wdarli się Niemcy w pojazdach opancerzonych kryjący się przed radzieckim nalotem.

Nekropolia od 1984 roku znajduje się pod opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Warto się na nią wybrać, jednak pamiętajmy, że na muzułmańskich cmentarzach nie pali się zniczy. Muzułmanie modląc się, proszą Boga od wybawienie ich bliskich od ognia. Uszanujmy ich zwyczaje i spokój zmarłych.

Fot. Warszawa w Pigułce


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c