Na Białołęce powstanie wieża antysmogowa? Jest projekt do budżetu partycypacyjnego
Radny Białołęki Filip Pelc zgłosił projekt do budżetu partycypacyjnego dotyczący Wieży antysmogowej. Takie rozwiązanie zostało zastosowane w Rottterdamie. Urządzenie w ciągu doby jest w stanie przetworzyć 3,5 mln m3 powietrza.
Zasada działania wieży polega na wykorzystaniu jonizacji, a następnie sprasowaniu zanieczyszczeń do formatu małej kostki wielkości dużego kamienia jubilerskiego (stąd pomysł, by wykorzystywać ją w biżuterii). Aby „wyprodukować” kostkę, urządzenie musi przetworzyć 1000 m3 powietrza. W ciągu doby można uzyskać w ten sposób 3 500 kostek.
Mieszkańcy stolicy pochwalają projekt i pojawiają się już naśladowcy, którzy będą chcieli, by i w ich okolicy powstała podobna konstrukcja. Koszt urządzenia to 250 tys. zł.
Redaktor naczelny serwisu. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach. Specjalista ds. strategii informacyjnych i komunikacji kryzysowej. Wieloletni inwestor giełdowy i praktyk rynków finansowych. W swoich tekstach łączy warsztat dziennikarski z praktyczną wiedzą o podatkach, inwestowaniu i mechanizmach rynkowych, tłumacząc zawiłości ekonomii na język codzienny.