Na Białołęce powstanie wieża antysmogowa? Jest projekt do budżetu partycypacyjnego

Radny Białołęki Filip Pelc zgłosił projekt do budżetu partycypacyjnego dotyczący Wieży antysmogowej. Takie rozwiązanie zostało zastosowane w Rottterdamie. Urządzenie w ciągu doby jest w stanie przetworzyć 3,5 mln m3 powietrza.

Zasada działania wieży polega na wykorzystaniu jonizacji, a następnie sprasowaniu zanieczyszczeń do formatu małej kostki wielkości dużego kamienia jubilerskiego (stąd pomysł, by wykorzystywać ją w biżuterii). Aby „wyprodukować” kostkę, urządzenie musi przetworzyć 1000 m3 powietrza. W ciągu doby można uzyskać w ten sposób 3 500 kostek.

Mieszkańcy stolicy pochwalają projekt i pojawiają się już naśladowcy, którzy będą chcieli, by i w ich okolicy powstała podobna konstrukcja. Koszt urządzenia to 250 tys. zł.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl