Na ten list nie możesz nie odpowiedzieć! Dostałeś? Natychmiast dzwoń

W ostatnim czasie Urzędy Skarbowe w Polsce podjęły nową inicjatywę w walce z unikaniem opłacania podatków – wysyłanie tak zwanych „listów behawioralnych”. Pisma te są kierowane do wybranych podatników. Jeżeli otrzymają taką korespondencję, powinni natychmiast odpowiedzieć.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Celem „listów behawioralnych” jest informowanie adresatów o świadomości Urzędu Skarbowego na temat ich potencjalnie nielegalnych działań. Poprzez te pisma, urzędy apelują do podatników o przestrzeganie przepisów i zachęcają do dialogu poprzez odpowiedź na list. Powodem jest najczęściej prowadzenie działalności bez rejestracji i nieodprowadzanie podatków z tego tytułu.

Podatnicy, którzy otrzymują „listy behawioralne”, powinni niezwłocznie skontaktować się z urzędem i ewentualnie pisemne wyjaśnienia na temat. Eksperci podatkowi zalecają podjęcie natychmiastowej reakcji, aby uniknąć dalszych konsekwencji prawnych i finansowych. Ignorowanie takich komunikatów może prowadzić do kontroli skarbowej, a w konsekwencji – do sankcji prawnych za unikanie podatków.

Metody monitorowania aktywności podatników

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Urzędy Skarbowe monitorują aktywność gospodarczą również online, w tym na portalach społecznościowych i platformach aukcyjnych, co pozwala na weryfikację, czy działalność jest zgodna z danymi zarejestrowanymi w rejestrach firm. W przypadku niezgodności, urzędy mogą kontynuować dochodzenie. Zarówno sprzedający, jak i platformy handlowe będą musieli zapewnić odpowiednią transparentność transakcji. Wkrótce zadanie monitorowania sprzedaży online stanie się łatwiejsze dzięki nowej ustawie. Nowe przepisy będą zobowiązywać platformy e-commerce do zbierania i przekazywania danych o sprzedających, jeśli wartość ich transakcji w skali roku przekroczy 2 000 euro lub przeprowadzą oni co najmniej 30 transakcji. Pierwsze wyniki tych działań mają być widoczne w przyszłego roku.

To jednak nie wszystko, bo wprowadzenie e-faktur (KSeF) również przyczyni się do szybkiego wykrycia wszelkiego rodzaju nadużyć. Przedsiębiorcy boją się jednak nowych regulacji, bo obawiają się, że będą karani za każdy błąd w takiej fakturze. Do tego poprawienie jej nie będzie łatwe. Wcześniej robił to księgowy sprawdzając wszystko przed wysłaniem, teraz będzie to utrudnione, chyba, że fakturę złoży sam księgowy. Większość firm korzysta jednak z usług wewnętrznych biur rachunkowych więc księgowi zwyczajnie się tym nie zajmują.

Znaczenie Działania Prewencyjnego

Strategia „listów behawioralnych” jest zgodna z globalnym trendem w prawie podatkowym, który coraz częściej stawia na działania prewencyjne i edukacyjne, mające na celu zapobieganie przestępstwom podatkowym. Przez informowanie podatników o możliwych niezgodnościach, urzędy dają szansę na samodzielną korektę, zanim rozpoczną formalne procedury kontrolne.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]