Nie bądźmy obojętni na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących

1401743_1499717553622821_2565957305830341364_o

Na co dzień wsiadając do metra, przechodząc przez przejście dla pieszych, czekając na autobus czy spacerując po Starówce spotykamy osoby niewidome. Mimo, że osoby niewidzące są samodzielne, to ze względu na brak wystarczających przystosowań czasem niezbędna jest pomoc drugiej osoby. Budzi się w nas chęć pomocy, lecz tak naprawdę nie wiemy jak jej udzielić. Dla lepszego komfortu osób niewidomych chcielibyśmy przybliżyć zasady postępowania dogodne dla obu stron. W tym celu, uruchomiono projekt „Rzuć Okiem”, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat codzienności osób z dysfunkcją wzroku poprzez spotkania oraz edukacyjne posty. Od strony merytorycznej akcja wspierana jest przez organizatorów olimpiady Zwolnieni z Teorii, nad którą objął patronat Bronisław Komorowski, Prezydent RP oraz Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej.

Poza fanpagem na Facebooku zaplanowano cykl spotkań. Na pierwszym z nich, przeprowadzono warsztaty przy współpracy z Niewidzialną Wystawą, gdzie uczestnicy mogli spojrzeć na świat z innej perspektywy. Osoby biorące udział w praktycznych zajęciach miały możliwość zaangażowania wszystkich zmysłów (poza wzrokiem). Dzięki takiemu doświadczeniu mogli przekonać się, jak wygląda codzienne życie osób niewidomych.

„Wyciemniliśmy dwie sale, w której uczestniczy musieli wykonywać różne zadania np. rozpoznawanie kształtów, zapachów, dźwięków. Wszystko to z czym codziennie mierzy się niewidomy. Do tego były 3 stoiska edukacyjne: o budowie oka, o Braille’u, i specjalny labirynt – każdy dostał białą laskę i musiał przejść ten tor z opaską na oczach” – mówi Michał Brajczewski, współorganizator akcji

Drugie spotkanie uświadomiło beneficjentom, jak daleko może zajść każdy z nas. O tym, że nie ma barier nie do przekroczenia przekonali uczestników zdobywcy najwyższego szczytu Ameryki Południowej – Piotr Pogon i Łukasz Żelechowski.
Trzecie spotkanie to koncert absolwentek z Lasek oraz spektakl Teatru Krzesiwo.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.